Hemşirelerin yenidoğandaki topuk kanı alımına bağlı gelişen ağrının yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi ve uygulamaları
- Tez No: 805780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ağrının azaltılması veya giderilmesi hemşirelik bakımının en önemli amaçlarından biridir. Özellikle birinci basamak sağlık kuruluşlarında, yenidoğan bölümlerinde ve doğum ünitelerinde çalışan hemşireler topuk kanı alımına bağlı oluşan ağrıyı yönetmede aktif rol oynamaktadırlar. Bu tez çalışmasında; hemşirelerin yenidoğandaki topuk kanı alımına bağlı gelişen ağrının yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; 01.06.2022-01.09.2022 tarihleri arasında Ankara'daki devlet üniversitesi hastanelerinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 100 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyerek tüm evrene ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan 30 soru içeren bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında hemşirelerin %40'ı topuk kanı alımı sırasında hissedilen ağrının yönetimine ilişkin eğitim aldığını ve bu hemşirelerin %85,4'ü eğitimden edindiği bilgileri klinik alanda uygulamadığını ifade etmiştir. Katılımcıların %96'sı yenidoğanların topuk kanı alımı sırasında hissettikleri ağrının yönetilmesini gerekli bulduğunu, %60'ı topuk kanı alımı sırasında hissedilen ağrının yönetiminde kendini yeterli gördüğünü, %22'si çalıştığı birimde topuk kanı alımı sırasında bebeğin hissettiği ağrıyı azaltmak için rutinde uygulanan yöntemlerin olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %71'nin topuk kanı alınan bebeğin ağrısını azaltmak için kullanılan non-farmakolojik yöntemler hakkında bilgi sahibi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan hemşirelerin yarısından fazlası topuk kanı alımı sırasında hissedilen ağrının yönetimine ilişkin eğitim almamış olmakla birlikte nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgilerinin iyi olduğu görülmüştür. Buna rağmen spesifik olarak topuk kanı alımına bağlı gelişen ağrı ile ilgili nonfarmakolojik yöntem uygulama oranının düşük olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarında ağrı kontrolü protokollerinin oluşturularak uygulamaya konulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Reducing or relieving pain is one of the most important goals of nursing care. Especially nurses working in primary health care institutions, neonatal departments and maternity units play an active role in managing the pain caused by heel blood sampling. In this thesis study; The aim of this study was to determine the knowledge and practices of nurses about non-pharmacological methods used in the management of pain caused by heel blood collection in newborns. The universe of the research; It consisted of 100 nurses working in the neonatal intensive care units of state university hospitals in Ankara between 01.06.2022 and 01.09.2022. In the study, the whole universe was reached by not choosing a sample. In the collection of data; A questionnaire containing 30 questions prepared by the researcher in line with the relevant literature was used. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 program. In the research findings, 40% of the nurses stated that they received training on the management of the pain felt during heel blood sampling, and 85.4% of these nurses did not apply the knowledge they gained from the training in the clinical field. 96% of the participants found it necessary to manage the pain felt by newborns during heel blood sampling, 60% considered themselves competent in the management of the pain felt during heel blood collection, 22% stated that there are routine methods applied to reduce the pain felt by the baby during heel blood collection in the unit where they work. It was determined that 71% of the participants had knowledge about the non- pharmacological methods used to reduce the pain of the baby whose heel blood was taken.. As a result, although more than half of the nurses participating in the study did not receive training on the management of pain felt during heel blood sampling, it was observed that their knowledge about non-pharmacological methods was good. Despite this, it was observed that the rate of non-pharmacological method application related to pain that developed specifically due to heel blood collection was low. In this direction, it can be suggested that pain control protocols should be created and put into practice in health institutions.