Potansiyel turizm faaliyeti olarak espor turizmi ve espor açısından turist davranışlarının belirlenmesi
Esports tourism as a potential tourism activity and determination of tourist behaviors in terms of esports
- Tez No: 805786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma espor turizmine katılma niyetini planlanmış davranış teorisi çerçevesinde ele almıştır. Araştırmanın temel amacı; espor turizmine katılmaya niyetli olan potansiyel turist davranışlarının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, öznel norm ile davranışsal niyet, algılanan davranışsal kontrol ile davranışsal niyet ve davranışa yönelik tutum ile davranışsal niyet arasında bir ilişkinin olup olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca bir diğer amaç ise; espor turizminin potansiyel fırsatlarını alanyazın incelemesi ile ortaya koymak ve okuyucularda espor hakkında farkındalık yaratmaktır. Araştırmanın uygulanmasında nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 4,5 milyon espor izleyicisi oluşturmaktadır. Bütün evrene ulaşmak mümkün olmadığı için 400 kişilik bir örneklem belirlenmiştir. Örneklem belirlenirken tesadüfi örnekleme yöntemlerinden biri olan tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Planlanmış davranış teorisi kapsamında 400 espor severe espora katılma niyeti anket ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler sosyal bilimlerde tercih edilen istatistik paket programlarında frekans ve yüzde, geçerlilik ve güvenirlik analizi, korelasyon analizi ve t testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öznel norm ile davranışsal niyet, algılanan davranışsal kontrol ile davranışsal niyet ve davranışa yönelik tutum ile davranışsal niyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Son olarak, araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan yola çıkarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examined the intention to participate in esports tourism within the framework of the theory of planned behavior. The main purpose of the research is to determine the behaviors of potential tourists who intend to participate in esports tourism. For this purpose, it was determined whether there is a corelation between subjective norm and behavioral intention, perceived behavioral control and behavioral intention, and attitude towards behavior and behavioral intention. In addition, another purpose is, to reveal the potential opportunities of esports tourism with the literature review and to raise awareness about esports in the readers. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the implementation of the research. The research population consists of 4.5 million esports viewers. Since it was not possible to reach the whole population, a sample of 400 people was selected. Stratified sampling method, one of the random sampling methods, was used to determine the sample. Within the scope of the theory of planned behavior, 400 esports lovers were applied the intention to participate in esports survey scale. The obtained data were analyzed with frequency and percentage, validity and reliability analysis, correlation analysis and t tests in statistical package programs preferred in social sciences. According to the results of the research, it was determined that there was a statistically significant relationship between subjective norm and behavioral intention, perceived behavioral control and behavioral intention, and attitude towards behavior and behavioral intention. Finally, various recommendations were developed based on the findings of the research.