Bir düalite ekseninde beş analiz: Saygun, Opus 76
Five analyses on the axis of duality: Saygun, Opus 76
- Tez No: 805795
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Op. 76, Saygun'un tamamladığı son eser olmasının yanı sıra onun ilk ve tek Piyano Sonatı'dır. Sahip olduğu özelliklerle eser, bestecinin kümülatif müzik dağarını yansıtma potansiyeli taşır; Saygun'un kendine özgü müzik dilini oluşturmada kullandığı bileşenlerin tespiti için önemli bir çalışma alanı sunar. Eserin üçüncü ve dördüncü bölümlerinin farklı noktalarında, beş kez tekrarlanan bir tema göze çarpar. Temanın tasarımını, ekseriyetle bir pedal ses üzerinde sergilenen yalın ezgiler ve eşzamanlı olarak duyurulan, dokusu yoğun ses öbekleri oluşturmaktadır. Ancak burada dikkat çekici bir husus vardır: Yalın ezgilerin yörüngesini belirleyen perde ile çoğunlukla pedal ses olarak tercih edilen perde aynı değildir. Bu iki kutup (reb-do), ardışık olmaları sebebiyle birbirleri üzerinde müthiş bir çekim gücü uygular ve dolayısıyla“eksen sesin ne olduğu”konusunda bir belirsizliğe yol açar. Çalışmada bu sorunun yanıtı aranmış, bu amaçla, temanın sergilendiği beş varyantta“ses organizasyonu”ve“pedal fikirleri”temelinde çok boyutlu bir analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda şu iki kritik bulguya ulaşılmıştır: Besteci, -bir“düalite”anlayışıyla- tonal, modal ve makamsal atmosferleri eşzamanlı yaratmakta ve çifteksenlilik konseptini, temanın en karakteristik unsuru olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Op. 76 is not only Saygun's last completed work, but also his first and only Piano Sonata. With its characteristics, the work has the potential to reflect the composer's cumulative musical cache; it offers an important field of study to identify the components that Saygun used to create his unique musical language. At different points in the third and fourth movements of the work, a theme that is repeated five times draws attention. The design of the theme is characterized by simple melodies, often over a specific pedal sound, and simultaneously announced, texturally dense clusters of sounds. However, there is a remarkable point here: The pitch that determines the trajectory of the simple melodies is not the same as the pitch that usually preferred as the pedal sound. These two poles (re-do), being consecutive, exert an enormous gravitational pull on each other, leading to an ambiguity as to“what the axis sound is”. In this study, the answer to this question was sought, and for this purpose, a multidimensional analysis was conducted on the basis of“pitch organization”and“pedal ideas”in the five variants in which the theme is exhibited.