Zeyneb bint Ali'nin hayatı ve şahsiyeti
The life and personality of Zaynab Bint Ali
- Tez No: 805813
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hz. Zeyneb'in hayatı, şahsiyeti ve İslâm tarihindeki rolünün ele alındığı bu çalışmada, mevcut kaynaklar ışığında onun hayatı hakkında ihtilaflı konular ele alınmış, tartışmaya sebebiyet veren olaylar derinlemesine incelenmiş ve kapalı konular aydınlatılmaya çalışılmıştır. Doğumundan itibaren yetiştirilmesi, ilmî hayatı, ailesi ve ölümüne dair veriler tespit ve tashih edilerek varılan sonuçlara işaret edilmiştir. İslâm tarihinde başta Kerbelâ vakası olmak üzere Hz. Zeyneb'in şahit olduğu ve etki ettiği hadiseler ele alınmıştır. Hz. Zeyneb hakkında Şiî tarihi kaynaklarında yer alan aşırı yorumlar ve menkıbevî anlatımlar tespit edilmiş, sahih tarihi veriler ile kıyaslanarak doğru bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Hz. Zeyneb üzerinden devşirilen mezhebî çıkarlar doğrultusunda oluşturulan efsanevî Zeyneb anlatımı yerine tarihte var olan gerçek Hz. Zeyneb'in vasıfları saptanarak, kurgu ve aşırı yorumlardan arındırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses Hz. Zaynab's life, personality, her role in the history of Islam and controversial issues about her life in the light of the various Islamic historical sources. In this study, the events that cause discussions and complex issues are tried to be clarified. The data on; from her birth to upbringing, educational life, her family and death are determined and revised. The events that she witnessed and influenced in the history of Islam, especially the Karbala case, are discussed. The extreme interpretations and epic narratives about Zaynab in the Shiite historical sources are determined. These informations are compared with the authentic historical data with the aim of reaching to the correct knowledge. Instead of `the legendary Zaynab` narrative created with the sectarian interests; the real Hz. Zaynab's qualifications are determined, and freed from fiction and excessive interpretations.