Tunus'da halk isyanı ve Nahda hareketi
Civil rebellion in Tunusia and movement of Nahda
- Tez No: 483159
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tunus'ta Yasemin devrimine giden süreci anlayabilmek amacıyla Burgiba ve Zeynel Abidin Bin Ali Dönemlerini araştırmak ve yine Tunus tarihinde önemli bir yeri olan Raşid Gannuşi'yi ve Nahda Hareketini incelemek gerekmektedir. Tunus'ta yaşanan ekonomik sorunlar, işsizlik gibi önemli problemlere uzun zaman çözüm bulunamayınca ortaya çıkan protestolar ülke sınırları dışına çıkmış ve tüm Ortadoğu'yu etkisi altına alan Arap Baharı başlamıştır. Yönetimler meşruiyetlerini halktan alırlar, halkın yönetimde söz sahibi olabilmesi için de demokratik bir ortamın olması gerekir. Tunus bu anlamda iyi bir örnektir. Yönetimle halkın her zaman birlikte hareket etmesinin önemini gerek Burgiba döneminin sert reformları nedeniyle oluşan muhalefet hareketlerinde, gerekse de demokrasinin yerini otoriter despot rejimlerin almasıyla ortaya çıkan protestolarla tecrübe etmiştir. Tunus'ta halk istediklerini tam olarak elde edemese de Yasemin Devrimi sonrasında göz ardı edilemeyecek bir ilerleme de katetmiştir.
Özet (Çeviri)
With the aim of be able to understand Jasmin revolution in Tunusia, Bourguiba and Bin ali period is analyzed and again Ghannouchi and movement of Nahda which is has importance in Tunisisa history has to be analayzed.Economic problems and unemployment started to seen in Tunisia. A solution couldn't be found to this problems for a long time. After that Protests appeared. This protests overflowed abroad and penetrated all middle east and then Arab Spring started. Legitimacy of administrations is taken by public. Democratic weather is necessarry to arbite of public. Tunusia is good example in this sense. Administration and public always should act together. Opposition act which come to exist due to stiff reform of period of Bourguiba and instead of democracy authoritarianism regime come to exist protest is showed necessity of acting together. Public of Tunusian couldn't obtain claim but neverthless is obtained unignorable improvement.