Zeyneb bint Ali'nin hayatı ve şahsiyeti
The life and personality of Zaynab bint Ali
- Tez No: 945702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM HANÇABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zeyneb bint Ali, Hz. Peygamber'in Hz. Fâtıma'dan torunu olup Ehl-i beyt'in önde gelen si-malarındandır. Kerbelâ Vakası'nda ve sonrasında sergilediği tavır ve hitaplarıyla geçmişten gü-nümüze müslümanlar arasında önemli bir şahsiyet olarak anılmıştır. Bu çalışmada, Zeyneb bint Ali'nin hayatı ve şahsiyeti üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde hayatı ve ailevî ilişkileri ince-lenmiş, ikinci bölümde siyasî ve sosyal ilişkilileri, özellikle de Kerbelâ Vakası'ndaki konumu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde şahsiyeti hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zaynab bint 'Alī, a granddaughter of the Prophet Muḥammad through his daughter Fāṭima, is one of the prominent figures of the Ahl al-Bayt. She has been remembered as a significant personality among Muslims from past to present, particularly for her demeanor and speeches dur-ing and after the tragedy of Karbala. This study focuses on the life and character of Zaynab bint 'Alī. The first section examines her biography and familial relations; the second section explores her political and social engagements, with particular emphasis on her role in the Karbala inci-dent. The third section provides an analysis of her personality and moral attributes.