Alt ekstremitede metal implantı bulunan hastalarda bt anjiyografi incelemede 'single-energy metallic artifact reduction (semar)'algoritmasının görüntü kalitesi üzerine etkinliği
Effect of 'single-energy metallic artifact reduction (semar)' algorithm on image quality of CT angiography in patients with metallic lower extremity implant
  1. Tez No: 805816
  2. Yazar: MEHMETCAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve amaç:Son yıllarda BT incelemede metal artefaktlarını azaltmak amacıyla projeksiyon bazlı yazılımlar geliştirilmiştir. SEMAR (single-energy metallic artifact reduction) bu yazılımlardan biridir. Amacımız, SEMAR yazılımının, alt ekstremitesinde metal implantı bulunan ve BT anjiyografi incelemesi yapılmış hastalarda görüntü kalitesi üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Merkezimizde Ocak 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında alt ekstremitesinde metal implantı bulunan, BT anjiyografi incelemesi yapılmışve ham BT verileri mevcut olan 20 hasta çalışmamıza dahil edildi. Ham verilerstandart rekonstrüksiyona ek olarak SEMAR algoritması ile işlenerek, standart ve SEMAR görüntüler oluşturuldu. Standart ve SEMAR görüntülerde hedef dokuların (arter, kas, cilt altı yağlı doku, kemik korteks ve kemik medulla) görüntü kalitesi objektif ve subjektif olarak değerlendirildi. Objektif değerlendirmede ortalama dansitenin standart sapması ve artefakt indeksi (Aİ); subjektif değerlendirmede 5 puanlı görüntü kalite ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Recently, in order to reduce the metallic artifacts on CT, projection-based algorithms have been developed. SEMAR (single-energy metallic artifact reduction) is one of these algorithms. Our purpose is to investigate the effectof SEMAR algorithm on image quality of CT angiography in patients with metallic implant in lower extremity. Materials and Methods: We included 20 patientswith metallic implants in lower extremity, who underwent CT angiography examination with raw CT data available in our institution. Raw data was reconstructed with SEMAR softwarein addition to thestandard algorithm. Imagingquality of target tissues (arteries, muscles,subcutaneous fat, cortical and medullary bone) were evaluated objectively and subjectively on standard and SEMAR images.Artifact index (AI) and standard deviation of mean density was used for objective analysis and a 5-point image quality scale for subjective analysis.