Hemşirelerde deri ile ilgili semptomlar ve ilişkili faktörler
Skin related symptoms in nurses and associated factors
  1. Tez No: 805823
  2. Yazar: ZEYNEP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Mesleki deri hastalığı, iş veya işte yapılan faaliyetler sebebiyle oluşan deri hastalıklarıdır ve en yaygın görülen ikinci meslek hastalığıdır. Mesleki deri hastalıklarının en sık görüldüğü meslek dallarından biri olan sağlık profesyonellerinin ve özellikle de hemşirelerin çalışma ortamında karşılaştığı fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskler sebebiyle deri hastalıkları açısından riskli meslekler arasında yer aldığı görülmektedir. Bu araştırma ise hemşirelerin deri ile ilgili semptomlarını ve ilişkili faktörlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı-ilişki arayıcı, kesitsel tasarım tipinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde belirlenen hasta kapasitesi yüksek üç özel hastanenin yoğun bakım, acil servis, dahiliye ve cerrahi servislerinde çalışan çalışan toplam 430 hemşire oluşturmaktadır. Olasılıksız örnekleme yöntemi ile belirlenen hastanelerin yoğun bakım, acil servis, dahiliye ve cerrahi servislerinde çalışan çalışmaya katılmaya istekli ve gönüllü olan 220 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacılar tarafından literatür incelemesi sonrasında oluşturulan“Hemşirelerin Tanıtıcı Özelliklerini Değerlendirme Formu”ile“Nordik Mesleki Deri Hastalıkları Belirleme Anketinin Uzun Versiyonu”ile veri toplanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni ve belirlenen hastanelerden kurum izni alınmıştır. Verilerin analizinde SPPS 25 paket programı ile tanımlayıcı, ilişki arayıcı analizler ve lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Hemşirelerin egzama ile ilişkili deri semptomu prevelansı %65,9, ürtiker semptomu prevelansı %32,7 ve deri ile ilgili semptom prevelansı %67,7 olarak bulunmuştur. Deri ile ilgili semptomu olma durumunu kadın olmak 2,953 kat, evde bulunan birey sayısının 5 ve üzerinde olması 0,400 kat, terlediğinde kaşınma 2,795 kat, alerjik konjonktivit semptomu olma 2,681 kat, normal bir iş 11-20 kez el yıkama 0,258 kat, normal bir iş gününde 11-20 kez eldiven giyme 0,117 kat, 6-10 kez eldiven giyme 0,085 kat artırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak hemşirelerde deri sağlığını geliştirme programlarının düzenlenmesi ve kişisel koruyucu ekipmanların nasıl ve ne zaman kullanılacağına ilişkin hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational skin disease is the skin diseases caused by work or activities at work and is the second most common occupational disease. It is seen that health professionals, and especially nurses, which is one of the professions where occupational skin diseases are most common, are among the risky professions in terms of skin diseases due to the physical, chemical and biological risks they encounter in the working environment. This research was carried out to determine nurses' skin-related symptoms and related factors. The research was carried out in descriptive-correlational and cross-sectional design type. The population of the research consists of a total of 430 nurses working in the intensive care, emergency, internal medicine and surgical services of three private hospitals with high patient capacity determined in the province of Istanbul. The sample of the study consisted of 220 nurses who were willing and voluntarily to participate in the study, working from the intensive care, emergency, internal medicine and surgical services of the hospitals determined by the improbable sampling method. In the study, data were collected with the“Nurses' Introductory Characteristics Evaluation Form”created by the researchers after the literature review and the“Nordic Occupational Skin Questionnaire Long Version”. Ethics committee permission and institutional permission were obtained from the designated hospitals before starting the research. In the analysis of the data, descriptive, correlational analyzes and logistic regression analysis were applied with the SPPS 25 package program. The prevalence of eczema-related skin symptoms in nurses was 65.9%, the prevalence of urticaria symptoms was 32.7%, and the prevalence of skin-related symptoms was 67.7%. Having a skin-related symptom is 2.953 times more to be a woman, having 5 or more individuals at home 0.400 times, itching when sweating 2.795 times, having an allergic conjunctivitis symptom 2.681 times, a normal job 11-20 times hand washing 0.258 times, a normal working day. It was determined that wearing gloves for 20 times increased it 0.117 times, and wearing gloves 6-10 times increased it 0.085 times. As a result, it is recommended to organize skin health promotion programs for nurses and to organize in-service training programs on how and when to use personal protective equipment.