Çocuklarda intramüsküler enjeksiyonlardan önce lokal anestetik etkili krem EMLA uygulaması ile eğitim verilerek yapılan hazırlığın ağrıyı azaltmadaki etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 58704
  2. Yazar: AYŞE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Araştırma 7 - 12 yaş grubu çocuklar arasında intramüsküler enjeksiyonlardan önce lokal anastetik etkili krem EMLA uygulaması ile işlem öncesi eğitim verilerek yapılan hazırlığın ağrıyı azaltmadaki etkinliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel olarak yapılan araştırma 1.9.1996 ve 31.1.1997 tarihleri arasında Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Çocuk servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 16 çocuk kontrol, 16 çocuk krem EMLA, 16 çocuk eğitim grubunda olmak üzere toplam 48 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar her üç grupta da 7 - 9 yaş ve 10 - 12 yaş olarak gruplara ayrılmış ve her yaş grubu 8 kız ve 8 erkek çocuktan oluşturulmuştur. Krem EMLA, ailelerinden izin alman çocuklara işlemden bir saat önce uygulanmış ve üzeri plastik bandajla kapatılmıştır. Enjeksiyon kremin silinip, deri dezenfeksiyonundan sonra hemen yapılmıştır. Eğitim grubundaki çocuklara işlemle ilgili bilgiler verilmiş, işlem sırasında ne hissedeceği anlatılmış, işlemle ilgili broşürler okutularak, resimler gösterilmiş ve işlem bir bebek üzerinde kendilerine yaptırılmıştır. Herhangi bir hazırlık yapılmadan enjeksiyon uygulanan çocuklar ise kontrol gurubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak çocukların ağrı düzeylerini kendilerinin değerlendirdikleri vizüel analog skala kullanılmıştır. Bu skala her çocuğa üçer kez uygulatılmış ve ortalama ağrı puanı elde edilmiştir. Elde edilen veriler sayı ve yüzdelerle ifade edilmiş, mann whitney u analizi, khi kare ve kiuskal wallis analizleri ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda kontrol grubu, krem EMLA grubu ve eğitim grubu çocukların ağrı puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Krem EMLA grubu ve eğitim grubu çocukların ağrı puan ortalamaları arasında bir fark bulunmamıştır. Buna göre enjeksiyon öncesi krem EMLA uygulamak kadar hemşirelerin çocuklara eğitim vererek işleme hazırlamaları her yaş grubu çocuklarda özellikle 7 - 12 yaş grubunda büyük önem taşımaktadır. Çocukların ağrı puan ortalamalarım, enjeksiyon öncesi kullanılan yöntemin dışında, yaş, cinsiyet, enjeksiyon deneyim durumu, tam gibi değişkenlerin etkilemediği sonucu ortaya çıkmıştır. 41Çocukların ağrı puan ortalamalarını, enjeksiyon öncesi kullanılan yöntemin dışında, yaş, cinsiyet, enjeksiyon deneyim durumu, tam gibi değişkenlerin etkilemediği sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçlan ışığında, çocukları enjeksiyon işlemine hazırlamada hemşirelere yardımcı olacak hizmet içi eğitim programlarım düzenlenebileceği, servislerde hazırlık eğitimi için uygun ortamların oluşturulabileceği, hazırlık eğitiminin her yaş grubu çocuklarda ve tüm ağrılı işlemler öncesi yapılabileceği ve krem EMLA'nm daha çok hasta üzerinde ve diğer ağrılı işlemlerde ağrıyı azaltmadaki etkinliğinin araştırılarak kullamlabileceği önerilmiştir. SUMMARY The research has been done for the purpose of exarnining the effect in reducing the aching by the preparation fulfilled by giving training before the application through EMLA cream having local anaesthesic efect before the intramuscular injection among 7-12 years age children. This experimental research proceeded between 1.9.1996 - 31.1.1997 dates at Eşrefpaşa Mımicipalty Hospital at children service. The Specimen of the research was constituted by 48 children, 16 of which were controlled, 16 of whih were with cream EMLA and 16 of which were in the training group. Within each group the children were divided into 7-9 age and 10 - 12 age and each age group were costituded by 8 girl and 8 boy children. Cream EMLA was applied on the children whose families gave the necessary consent, one hour later the implementation and over it covered with a bandage. The injection has been done just after the cream cleaned and the complexion has been disinfected. Necessary information about the implementation was given to the children which were in the training group and they were told what they would feel during the implementationand they were read some brochures and sohwn pictures and the process was condictrined on a baby. The children who the injection was implementeod without any preparetion constituded the research group. As the means of data collecting visual analogue scala was used which they themselver make the evaluation of their aching level. This scala was appied three times for each child and approximate aching point was reached. 42
Özet (Çeviri)
Çocukların ağrı puan ortalamalarını, enjeksiyon öncesi kullanılan yöntemin dışında, yaş, cinsiyet, enjeksiyon deneyim durumu, tam gibi değişkenlerin etkilemediği sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçlan ışığında, çocukları enjeksiyon işlemine hazırlamada hemşirelere yardımcı olacak hizmet içi eğitim programlarım düzenlenebileceği, servislerde hazırlık eğitimi için uygun ortamların oluşturulabileceği, hazırlık eğitiminin her yaş grubu çocuklarda ve tüm ağrılı işlemler öncesi yapılabileceği ve krem EMLA'nm daha çok hasta üzerinde ve diğer ağrılı işlemlerde ağrıyı azaltmadaki etkinliğinin araştırılarak kullamlabileceği önerilmiştir. SUMMARY The research has been done for the purpose of exarnining the effect in reducing the aching by the preparation fulfilled by giving training before the application through EMLA cream having local anaesthesic efect before the intramuscular injection among 7-12 years age children. This experimental research proceeded between 1.9.1996 - 31.1.1997 dates at Eşrefpaşa Mımicipalty Hospital at children service. The Specimen of the research was constituted by 48 children, 16 of which were controlled, 16 of whih were with cream EMLA and 16 of which were in the training group. Within each group the children were divided into 7-9 age and 10 - 12 age and each age group were costituded by 8 girl and 8 boy children. Cream EMLA was applied on the children whose families gave the necessary consent, one hour later the implementation and over it covered with a bandage. The injection has been done just after the cream cleaned and the complexion has been disinfected. Necessary information about the implementation was given to the children which were in the training group and they were told what they would feel during the implementationand they were read some brochures and sohwn pictures and the process was condictrined on a baby. The children who the injection was implementeod without any preparetion constituded the research group. As the means of data collecting visual analogue scala was used which they themselver make the evaluation of their aching level. This scala was appied three times for each child and approximate aching point was reached. 42The data reached stated as percentages, and they were evaluated through mann whitney u analyses, and khi kare, kruskal wallis analyses. As a result of the evaluation of tha data, the averages of ache point difference between the control, -group, the cream EMLA group and the training group children was deemed meaningful. There was not any difference between ache point of Cream EMLA group and the training group. According to this as well as the application cream before the application, the implementation of nurses giving training to the children and their observation has great importance at any age group children especailly 7-12 age.group. It was cleary found out that except the method used before the injection the ache point averages were not effected by the alternatign factors age, sex and injection experiment state and diagnose. In the light of the researches, in the preparation of children for the application of injection, in the services where the training programmes are going to be organized for helping nurses, for the trainin of preparation, conventent environment can be occured. 43