Zincirin halkaları: Osmanlı kimliğinde selef tasavvuru
Rings of chain: Imagination of predecessors in Ottoman identity
  1. Tez No: 805824
  2. Yazar: EMRE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Osmanlı tarihlerinden günümüze ulaşanlar, tamamıyla devletin ikinci bir kuruluş süreci yaşadığı Fetret Devri (1402-1413) ve sonrasında ortaya çıkmış, Osmanlı hanedanı Timurluların ve çevre Türk-İslam hanedanlarının egemenlik iddiaları karşısında kendi meşruiyetini kanıtlamak ve yeni bir güçlü kimlik tesis etmek zorunda kalmıştır. Meşruiyet soyca Oğuz-Kayı anlatısına bağlanmakla kurulmuş, öte yandan hâkimiyetin önceki erklerden yasal biçimde devralınması gerekliliği Selçuklular başta olmak üzere önceki hanedanlar ve kutsi makamlarla Osmanlılar arasında tarihsel bir ilişki tesisini zorunlu kılmıştır. Bu ilişki kurgusu, Osmanlıları öncekilerin halefleri ve meşru mirasçıları olarak sahneye çıkarmış, öte yandan öncekilerin gölgesinde kalma tehlikesi, yeni devletin evvelkilerden ne kadar farklı ve üstün olduğunu vurgulamayı gerektirmiştir. Osmanlıların kendilerinden öncekilerle ilgili düşünceleri bazen bilinçli bir inşa ile ortaya çıkarken bazen de tutumlarda görece bilinç dışı biçimde kendini açık etmiştir. Bu tezde, öncellerle halef-selef ilişkisi kurma işinin Osmanlılarda nasıl bir görünüm arz ettiği, bu iş yapılırken geçmişte ve o anda vuku bulan hangi siyasi, askerî ve sosyal gelişmelerin etkili olduğu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The remnants of the Ottoman history books emerged completely during the Interregnum (Fetret Devri, 1402-1413) and after, when the state had a second establishment process, and the Ottoman dynasty had to prove its legitimacy and establish a strong new identity against the sovereignty claims of the Timurids and the surrounding Turkish-Islamic dynasties. Legitimacy was established by being connected to the Oghuz-Kayı narrative, on the other hand, the necessity of legally inheriting the dominance from the previous powers necessitated the establishment of a historical relationship between the Ottomans and the previous dynasties, especially the Seljuks, and the sacred authorities. This relationship setup brought the Ottomans to the stage as the successors and legitimate heirs of the previous ones, on the other hand, the danger of being overshadowed by the previous ones necessitated emphasizing how different and superior the new state was from the previous ones. While the Ottomans' thoughts about their predecessors sometimes emerged with a conscious construction, sometimes they were relatively unconscious in attitudes. In this thesis, it will be discussed how the work of establishing a successor-predecessor relationship with the predecessors appeared in the Ottomans, and which political, military and social events that took place in the past and at that time were effective while doing this work.