Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu şehir hastanesi'nde tespit edilen kandidemi vakalarının prospektif takibi
Prospective follow-up of candidemia cases detected in Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu city hospital
- Tez No: 805827
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde kanser ve romatolojik hastalık tedavileri başta olmak üzere bağışıklığı baskılayıcı tedavilerin, yoğun bakım hizmetlerinin, antimikrobiyal tedavilerinin gelişmesiyle birlikte bağışıklığı baskılanmış hasta popülasyonundaki artış fungal enfeksiyonların da artmasına yol açmaktadır. En sık görülen invaziv fungal enfeksiyonlar kandida enfeksiyonları olup mortalitesi oldukça yüksektir. Çalışmamızda merkezimize ait kandida tür ve direnç dağılımının belirlenmesi, kandidemi risk faktörleri, uygulanan tedaviler, mortalite oranlarının belirlenmesi ve bu verilerin daha sonra gelişecek enfeksiyonlarda morbidite ve mortalitenin azaltılmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmamız prospektif olarak tasarlanmış olup hastanemizde Nisan 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında gözlenen 100 erişkin kandidemi olgusu incelenmiştir. Antifungal duyarlılık testleri için VITEK-2 cihazında AST-Y08 kartı, anidulafungin duyarlılığı için agar gradient test stripleri (E-test) kullanılmıştır. Çalışmamızda tüm hastalar en az bir risk faktörüne sahip olup; en sık antibiyotik ve santral venöz katater kullanımı mevcuttu. Kandidemi öncesi toplam hastane yatış süresi 33,2±37,3 gün, en sık hastane yatış nedeni ise pnömoniler ile batın içi enfeksiyonlardı (sırasıyla %30 ve %21). Hastaların %55'inin son 3 ay içerisinde geçirilmiş cerrahi operasyon öyküsü vardı. Kandida tür dağılımına bakıldığında albicans dışı kandidalar (NAC) daha sıktı (%68,3).
Özet (Çeviri)
Today, with the development of immunosuppressive treatments, intensive care services and antimicrobial treatments, the increase in the immunosuppressed patient population leads to an increase in fungal infections. The most common invasive fungal infections are Candida infections and their mortality is quite high. In our study, it was aimed to determine the distribution of candida species and resistance in our center, risk factors for candidemia, treatments and mortality rates. It is aimed that these data will contribute to the reduction of morbidity and mortality in future infections. Our study was designed prospectively and 100 adult cases of candidemia observed in our hospital between April 2022 and April 2023 were examined. AST-Y08 card was used in VITEK-2 device for antifungal susceptibility tests, and agar gradient test strips (E-test) were used for anidulafungin susceptibility. In our study, all patients had at least one risk factor; antibiotics and central venous catheter use were the most common. The total duration of hospitalization before candidemia was 33.2±37.3 days, and the most common reason for hospitalization was pneumonia and intra-abdominal infections (30% and 21%, respectively). 55% of the patients had a history of surgery in the last 3 months.