Ovidius'un Tristia adlı eserinde Fortuna
Fortuna in Ovid's Tristia
- Tez No: 805826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP KALAYCIOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Fortuna,“getirmek, götürmek”anlamlarına gelen ferre fillinden türemiştir ve“talih”,“baht”,“servet”,“içinde bulunulan durum ve koşullar”gibi pek çok farklı anlama sahip bir sözcüktür. Antik Çağ'da insanlar hayatlarının belirli tanrısal varlıklar tarafından yönetildiğine inanıyorlardı. Bu tanrısal varlıklar arasında bulunan Talih Tanrıçası Fortuna, Fata'nın insanların hayatlarında kesinlikle yaşayacaklarına karar verdikleri olayların ne şekilde gerçekleşeceğine karar veren Tanrıça idi. Bu yüzden özellikle Roma dininde tüm tanrılar içinde en çok saygı gören ve korkulan tanrıçalardan birisiydi. Publius Ovidius Naso, İS 8 yılında sürgüne gönderilmiştir. Mutsuzluğun ve hüznün göze çarptığı Tristia adlı eserinde ozan başına gelen her şeyin Tanrıça Fortuna'nın ve kendi kötü talihinin işi olduğunu söylemiştir. Ozan bu söylemle hem Tanrıçanın acımasızlığını ortaya koymuş hem de kendi işlediği kusurlarını Fortuna'nın işiymiş gibi göstererek yurduna geri dönmeye çalışmıştır. Bu çalışmada Ovidius'un talihe ve Tanrıça Fortuna'ya ilişkin düşüncelerinin anlaşılabilmesi için öncelikle Fortuna'nın bir Tanrıça ve kavram olarak kökenine dair çalışmalar yapılmış ve Latin Edebiyatında fortuna kavramının kullanımı araştırılmıştır. Tristia adlı eserde yer alan mektuplardan gerekli yerlerin Latince'den Türkçeye çevirisi yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fortuna is derived from the verb ferre, which means“to bring, to take away”and has many different meanings such as“fortune”,“luck”,“destiny”,“wealth”,“situation and circumstances”. In ancient times, people believed that their lives were controlled by certain divine beings. Amongst the divine beings, there was Fortuna. Therefore, she was one of the most respected and feared goddess among all gods and goddessess, especially in Roman religion. Publius Ovidius Naso was exiled in 8 AD. In his Tristia, a work characterized by unhappiness and sadness, the poet said that everything that happened to him was the work of the Goddess Fortuna and his own bad fortune. With this discourse, the poet both revealed the cruelty of the Goddess and tried to return to his homeland by showing his own faults as the work of Fortuna. In this study, in order to understand Ovid's thoughts on fortune and the Goddess Fortuna, first of all, studies on the origin of Fortuna as a Goddess and concept were made and the use of the concept of fortuna in Latin Literature was searched. The necessary lines from the letters in the work called Tristia were translated from Latin to Turkish and analyzed.