Türkiye'nin Mardin ve Bursa illerinde infertil çiftlerin damgalanma düzeyleri, infertiliteye öz yeterlilik durumu ve fertilite hazır oluşluluk durumlarının incelenmesi
Stamping levels, infertility self-efficiency of infertile couples in Mardin and Bursa provinces of Turkey review of fertility preparedness status
  1. Tez No: 805829
  2. Yazar: HANDE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma Mardin ve Bursa illerindeki infertil kadınların damgalanma, infertiliteye öz yeterlilik ve fertilite hazır oluşluluk durumlarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı,kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Mardin ve Bursa illerinde Eylül 2020 - Ekim 2021 tarihleri her iki ilden 110'ar kişi olmak üzere toplam 220 infertil kadın yapılmıştır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, İnfertilite Damgalanma Ölçeği,İnfertilite Özyeterlilik Ölçeği ,Fertilite Hazıroluşluk Ölçeği ölçüm araçlarıyla toplanmıştır. Kadınların infertilite ile ilişkili olarak damgalanma sırasıyla ortalamaları Bursa ( X= 78,03), Mardin ( X= 142,97), infertilite öz-yeterlik puan ortalamaları Bursa 25,34 ± 6,99, Mardin 19,99 ± 6321, fertilite hazıroluşluk sıra ortalamaları Bursa (X = 136,84), Mardin (X = 84,16) olup istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0.001).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a descriptive, cross-sectional study to determine the stigma, infertility self-efficacy and fertility readiness of infertile couples in Mardin and Bursa provinces. In the provinces of Mardin and Bursa, between September 2020 and October 2021, a total of 220 infertile couples, 110 from each province, were performed. In the study, data were collected with Personal Information Form, Infertility Stigma Scale, Infertility Self-Efficacy Scale, and Fertility Readiness Scale measurement tools. The mean of stigmatization of the couples in relation to infertility Bursa ( X = 78.03), Mardin ( X= 142.97), mean of infertility self-efficacy Bursa 25.34 ± 6.99, Mardin 19.99 ± 6321, fertility readiness the mean rank of Bursa (X = 136.84), Mardin (X = 84.16) was statistically significant (p < 0.001).