Gebe kadınlarda psikolojik iyi oluşu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting psychological well-being in pregnant women
- Tez No: 924656
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gebelik hem biyolojik hem de psikolojik olarak hassasiyetlerin oluşabileceği bir geçiş dönemidir. Zorlu ve stresli olarak bu süreci deneyimleyenlerde yaşanan değişiklikler psikolojik hastalıklara dönüşerek kadının ve çocuğun hayatını riske atabilir. Bu araştırma, gebelerde stres, anksiyete, doğum korkusu, sosyal destek gibi faktörlerin gebe kadınların psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Kahramanmaraş Afşin Devlet Hastanesi kadın doğum birimine başvuran gebeler araştırmanın evrenini, 200 gebe kadın ise örneklemi oluşturdu. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Anket Formu', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)', 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ)', 'Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ)', 'Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (PATÖ)', 'Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (GÖ-DKÖ)' kullanıldı. Katılımcıların ölçek puan ortalamaları WEMİOÖ için 52,13±9,75; PATÖ için 32,48±19,27; ÇBASDÖ için 56,56±18,91; GÖ-DKÖ için 37,65±12,62 ve GSDÖ için 44,15±27,39 olarak hesaplandı. WEMİOÖ ile ÇBASDÖ arasında pozitif yönlü bir ilişki belirlenirken PATÖ, GSDÖ ve GÖ-DKÖ arasında negatif yönlü bir ilişki bulundu. Gebelerin perinatal anksiyete düzeyinin yüksek, doğum korkusu ve algıladıkları sosyal destek düzeyinin ortalamanın üzerinde ve psikolojik iyilik düzeyinin orta düzeyde olduğu belirlendi. Gebelerin perinatal anksiyete, stres düzeyi, doğum korkusu arttıkça ve sosyal destek algıları azaldıkça psikolojik iyi oluş düzeyi azalmaktadır. Bu dört değişkenin bir arada ele alındığında, gebelerin psikolojik iyi oluşlarına ilişkin varyansların toplam %31'ini perinatal anksiyete ve ssosyal destek değişkenlerinin açıkladığı belirlendi. Gebelerin doğum korkusu, gebelik stresi ve perinatal anksiyete düzeyleri arasında pozitif ilişki saptandı. Gebelerin algıladıkları sosyal destek arttıkça doğum korkusu, anksiyete ve gebelikte stresi düzeyleri azaldığı belirlendi. Gebelikte psikolojik iyi oluşu artırmada, stres, anksiyete, doğum korkusu düzeylerini azaltmaya, sosyal desteği arttırmaya yönelik yaklaşımların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a transition period in which both biological and psychological sensitivities may occur. In those who experience this difficult and stressful process, the changes experienced may turn into psychological illnesses and may put the life of the woman and the child at risk. This descriptive study was conducted in order to reveal the effects of factors such as stress, anxiety, fear of childbirth, and social support on the psychological well-being of pregnant women. Pregnant women who applied to the Kahramanmaraş Afşin State Hospital gynecology and obstetrics unit constituted the universe of the study, and 200 pregnant women constituted the sample. The 'Personal Information Questionnaire Form', 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)', 'Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS)', 'Pregnancy Stress Assessment Scale (PSAS)', 'Perinatal Anxiety Screening Scale (PASS)', 'Pregnancy Fear of Childbirth Scale (PFCS)' were used in data collection. The participants' scale score averages were calculated as 52.13±9.75 for WEMWBS; 32.48±19.27 for PASS; 56.56±18.91 for MSPSS; 37.65±12.62 for PFCS and 44.15±27.39 for PSAS. While a positive correlation was determined between WEMWBS and MSPSS, a negative correlation was found between PASS, PSAS and PFCS. It was determined that the perinatal anxiety level of the pregnant women was high, their fear of childbirth and perceived social support levels were above average and their psychological well-being level was at a moderate level. As the perinatal anxiety, stress level and fear of childbirth of the pregnant women increased and their perception of social support decreased, their psychological well-being level decreased. When these four variables were considered together, it was determined that perinatal anxiety and social support variables explained 31% of the variance in the psychological well-being of pregnant women. A positive relationship was found between the levels of fear of birth, pregnancy stress and perinatal anxiety in pregnant women. It was determined that as the perceived social support of pregnant women increased, the levels of fear of birth, anxiety and stress during pregnancy decreased. In order to increase psychological well-being during pregnancy, approaches aimed at reducing the levels of stress, anxiety and fear of birth and increasing social support are recommended.