Primipar ve multipar gebelerde doğum korkusu ve ilişkili faktörler: Karşılaştırmalı bir çalışma
Factors associated with fear of childbirth on primiparous and multiparous women: A comparative study
- Tez No: 530212
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gebelik döllenme ile başlayıp uterus içinde gelişimini tamamlayan fetusun ve plasentanın dışarı çıkmasıyla sona eren doğal bir süreçtir. Primipar ve multipar gebeler doğum eyleminde farklı duygulara sahip olabilmektedir. Korku bu duyguların başında gelmektedir. Bu araştırma primipar ve multipar gebelerde doğum korkusu ile ilişkili faktörleri karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılan bu araştırmanın örneklemini 385 primipar, 368 multipar gebe oluşturmuştur. Örnek seçiminde, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 20 soruluk anket formu,“Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği”(W-DEQ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından Eylül 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda T testi kullanılmıştır. Gebelerin doğum korkusu toplam puan ortalaması 56.20±21.12 olarak bulunmuştur. Primipar gebelerin doğum korkusu (doğum beklentisi/deneyimi) puan ortalamasının 61.54±21.03 multipar gebelerinkine 50.62±19.76 göre çok ileri düzeyde anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür (p.05).
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a natural process that begins with fertilization and ends with the emergence of the fetus and placenta which completion of the development in utero. Primiparous and multiparous women may have different feelings in labor. Fear is one of those feelings. This study was conducted to compare the factors related to fear of birth in primiparous and multiparous women. The samplings of this research that performed by descriptive and comparative to have formed with 385 primiparous and 368 multiparous pregnant women.In the example selection, random sampling, which was one of the improbable sampling methods, was used. In data collection, Wijma Delivery Expectancy/ Experience Questionnaire (W-DEQ) that a 20 question questionnaire developed by the researcher were used. The data were collected by the researcher between September 2017 and February 2017. Number, percentage, mean, Standard deviation, Mann Whitney U, one-way analysis of variance in independent groups, T-test in independent groups were used in the analysis of data. It was found that the mean total fear of birth of pregnant women was 56.20±21.12. It was seen that the mean fear of birth of primiparous pregnant women (birth expectancy/ experience) was significantly higher than of 61.54±21.03 multiparous women compared to 50.62±19.76 (p.05).