Çocuk acil serviste annelere verilen video temelli eğitimin ateş yönetimine etkisi
The effect of video-based education given to mothers on fever management in pediatric emergency department
- Tez No: 805843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, çocuk acil servise ateş şikayeti ile başvuran beş yaş altı çocuğa sahip annelere verilen video temelli eğitimin ateş yönetimine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü, randomize kontrollü deneysel tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Mayıs-Kasım 2022 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin çocuk acil servisine ateş şikayeti ile başvuran çocukların anneleri, örneklemini ise örneklem seçim kriterleri kapsamındaki 94 anne oluşturdu (Video temelli eğitim grubu=47; Kontrol grubu=47). Verilerin toplanmasında“Ateş Yönetimi Bilgi ve Uygulama Düzeyi Formu”ve“Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği-EAYÖ (Parents' Fever Management Scale-Tr–PFMS-TR)”kullanıldı. Video temelli eğitim grubundaki annelere video temelli“ateşli çocuğa yaklaşım eğitimi”, kontrol grubundaki annelere ise kliniğin standart prosedürü uygulandı. Randomizasyon yöntemi ile gruplara atanan annelere, eğitim öncesi (ön test) ve eğitim sonrası 1., 3., 6. aylarda (son test) olmak üzere toplam 4 kez izlem yapıldı.“Annelerin ve çocukların tanıtıcı özellikleri gruplar arasında benzerdi”(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a“pretest-posttest control group, repeated measurement, randomized controlled experimental design type”in order to determine the effect of video-based training given to mothers with children under the age of five who applied to the pediatric emergency department with fever. The universe of the study consisted of mothers of children who applied to the pediatric emergency service of a Maternity and Child Health Hospital of the University of Sağlık Bilimleri with a complaint of fever between May and November 2022, and the sample consisted of 94 mothers within the scope of“sample selection criteria”. (Video-based training group=47; Control group=47). In data collection,“Fever Management Information and Practice Level Form”and“Parents' Fever Management Scale-Tr-PFMS-TR”was used. Video-based“approach to the child with fever training”was applied to the mothers in the video-based training group, and the standard procedure of the clinic was applied to the mothers in the control group. The mothers who were assigned to the groups with the randomization method were followed up 4 times, before the training (pre-test) and at the 1st, 3rd and 6th months after the training (post-test).“The descriptive characteristics of mothers and children were similar between groups”(p>0,05).