Non-brakiosefalik kedilerde periodontal hastalığa yatkınlığın klinik ve termografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and thermographic evaluation of susceptibility to periodontal disease in non-brachiocephalic cats
  1. Tez No: 805846
  2. Yazar: DOĞUKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD YİĞİTARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; Gingival İndeks (Gİ), Papil Kanama İndeksi (PKİ) ve Plak İndeksi (Pİ)'ne göre kedilerin diş eti yangısı ve ağız hijyen derecesi belirlendi. Bu indeks dereceleri arasında, diş etinin farklı anatomik bölgelerinin, termal kamera yardımıyla ölçülen sıcaklıklarının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmanın materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine ovariohisterektomi ve kastrasyon için getirilen, non-brakiosefalik ve diş etlerinde periodontal yıkımlanma gözlemlenmeyen, 1 yaş ve üzeri 50 kedi oluşturdu. Kliniğe getirilen kedilerin muayene odasında 30 dakika süre ile istirahati sağlandı. Anestezinin indüksiyonu sırasında pre entübe dönemde kedilerin dudakları kaldırılarak diş etleri görünür haldeyken termal kamera ile ilk termogramları alındı. Daha sonra kediler entübe edilerek anestezi cihazında inhalasyon anestezisine alındı. Kedilerin dudakları kaldırılarak diş etleri görünür hale getirildi ve 20 cm mesafeden termal kamera yardımıyla sağ ve sol maksiller ve mandibular yarımın termogramları alındı. Aynı prosedür rostral olarak insisiv dişler içinde uygulandı. Daha sonra tüm diş etlerine ait hiperemi, ödem, kanama ve plak yoğunluğu indeks sistemlerine göre kayıt altına alındı ve kediler işlemlerinin ardından taburcu edildi. Elde edilen termogramlardan, kedilerin her bir dişine ait diş etinin, serbest gingiva (SG), bağlı gingiva (BG) ve alveolar mukoza (AM) olmak üzere üç ayrı anatomik bölgesine ait sıcaklıkları kaydedildi. Kaydedilen sıcaklıklar kullanılan üç ayrı indeks sistemine göre ayrı ayrı sınıflandırıldı. Post entübe dönemde maksiller diş etlerinde Gİ dereceleri arasında SG bölgesinde (p=0,0440,05), BG (r= 0,457±0,231°C ve p=0,048
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of gingival inflammation and oral hygiene of cats were determined according to the Gingival Index (GI), Papillary Bleeding Index (PBI) and Plaque Index (PI). It was aimed to compare the temperatures of different anatomical regions of the gingiva measured with a thermal camera between these index degrees. The material of the study consisted of 50 non-brachiocephalic cats, aged 1 year and older, brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital for ovariohysterectomy and castration, with no periodontal destruction in the gums. The cats brought to the clinic were allowed to rest in the examination room for 30 minutes. During the induction of anesthesia, the lips of the cats were lifted during the preintubation period and the first thermograms were taken with a thermal camera while the gums were visible. The cats were then intubated and placed under inhalation anesthesia in the anesthesia device. The lips of the cats were lifted to expose the gingiva and thermograms of the right and left maxillary and mandibular halves were taken with a thermal camera at a distance of 20 cm. The same procedure was performed rostrally for the incisive teeth. Then, hyperemia, edema, hemorrhage and plaque density of all gingiva were recorded according to the index systems and the cats were discharged after the procedures. From the thermograms obtained, the temperatures of three different anatomical regions of the gingiva of each tooth of the cats were recorded: free gingiva (FG), attached gingiva (AG) and alveolar mucosa (AM). The recorded temperatures were classified separately according to the three different index systems used. In the post-intubated period, there was an initial decrease and then an increase in temperature as the degree of GI increased in the SG region (p=0.0440.05), AG (r= 0.457±0.231°C and p=0.048