Davranışsal stratejilerin belirlenmesinde nöroliderlik
Neuroleadership in determining behavioral strategies
  1. Tez No: 805853
  2. Yazar: GÜNEŞ HAN SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bireylerin iş yaşamında örgüt içerisinde sergilediği davranışlar örgütün işleyişine yansımaktadır. Özellikle üst kademe yönetimde yer alan liderlerin davranışları, kararları ve yetenekleri yönlendirici olmakla birlikte örgütün stratejisini şekillendirmektedir. Örgüt stratejileri üst kademede yer alan lider davranışlarının bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla örgüt stratejilerinin oluşumunda liderler önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle liderlerin davranışsal strateji eğilimlerinin araştırılması önem arz etmektedir. Ayrıca liderlerin beyin odaklı yaklaşımları da dikkat çekici olmaktadır. Davranışsal strateji oluşum sürecinde ortaya çıkacak olan durumlar karşısında liderlerin nöroliderlik yönelimleri etkili olabilir. Bu çalışma davranışsal stratejilerin belirlenmesinde nöroliderliğin etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda ilk olarak kavramsal açıdan araştırma değişkenleri incelenmiştir. Kavramsal bilgiler ışığında nöroliderliğin incelenmesinde David Rock Nöroliderlik Yaklaşımı (SCARF Modeli) ve Hermann Beyin Baskınlık Modeli temel alınarak ve davranışsal stratejilerin incelenmesinde keşfedici-yararlanıcı davranışsal stratejiler temel alınarak araştırma modeli oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri korelayson, regresyon ve varyans analizleri yardımıyla test edilmiştir. Gerçekleştirilen analizlere göre nöroliderliğin davranışsal stratejileri belirleyici rolüne ilişkin bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The behaviors exhibited by individuals within the organization in business life are reflected in the functioning of the organization. The behaviors, decisions and abilities of the leaders, especially in the top level management, shape the strategy of the organization as well as being a guide. Organizational strategies appear as a reflection of the top-level leader behaviors. Therefore, leaders play an important role in the formation of organizational strategies. For this reason, it is important to investigate the behavioral strategy tendencies of the leaders. In addition, the brain-focused approaches of leaders are also remarkable. Leaders' neuroleadership orientations can be effective in the face of situations that will arise during the behavioral strategy formation process. This study was prepared to examine the effect of neuroleadership in determining behavioral strategies. In this context, first of all, variables of the research were examined from a conceptual point of view. In the light of conceptual information, research model was created based on David Rock Neuroleadership Approach (SCARF Model) and Hermann Brain Dominance Model for examining neuroleadership and exploration-exploitation behavioral strategies for examining behavioral strategies, and hypotheses of the research were tested in terms of correlation, regression and variance analysis. According to the analyses performed, findings related to the determining role of neuroleadership in behavioral strategies were obtained.