Uzaktan eğitim sürecinde annelerin çocuklarında gözlemledikleri davranış problemleri ve kullandıkları stratejilerin çocuk istismarı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the behavior problems that mothers observed in their children and the strategies used in terms of child abuse in the process of distance education
- Tez No: 729954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada uzaktan eğitim sürecinde annelerin çocuklarında gözlemledikleri davranış problemleri ve bu problemleri çözmek için kullandıkları stratejilerin neler olduğu ve bu stratejilerin çocuk istismarı içerip içermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji desenine örnek teşkil eden araştırmaya Mardin ilinde yaşayan 20 anne katılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Araştırmada ortaya çıkan verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Veri analizinden elde edilen sonuçlara göre annelerin uzaktan eğitim sürecinde dışallaştırılmış davranış problemi olarak bağırma, ağlama, söz dinlememe, küfretme, kardeş kıskançlığı, okula gitmek için aileyi zorlama, anneye bağlılık, ben merkezcilikte artış, sürekli ilgi bekleme, televizyon ve tabletle fazla vakit geçirme, fazla abur cubur yeme, anneye karşı çıkma gibi davranışlarla karşılaştıkları, içselleştirilmiş davranış problemi olarak da korku ile karşılaştıkları belirlenmiştir. Bu davranışların çözümünde annelerin kullandıkları çözüm stratejilerine bakıldığında çocukla konuşma, istediğini yapma, çocuk gibi yaklaşma, sakin kalma, anlayışlı olma, ceza vermekle korkutma, tutarlı anne baba olma şeklinde çözümlerinin olduğu görülmüştür. Annelerin çocukların davranış problemlerine yönelik geliştirdikleri stratejilere bakıldığında daha çok çocuğa yönelik duygusal istismar içerdiği, ayrıca annelerin çocuklarının bu davranışı sergilediklerinde tepki olarak tokat atma şeklinde fiziksel istismara da başvurdukları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the behavioral problems observed by mothers in their children during the distance education process and the strategies they use to solve these problems and whether these strategies include child abuse. Twenty mothers living in Mardin participated in the study, which sets an example for the phenomenology design, one of the qualitative research methods. Criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the participants. The research data were obtained with a semi-structured interview form developed by the researcher. Descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained in the research. According to the results obtained from the data analysis, shouting, crying, disobedience, swearing, sibling jealousy, forcing the family to go to school, attachment to the mother, increase in self-centeredness, waiting for constant attention, spending too much time on television and tablet, as externalized behavioral problems of mothers in the distance education process, It has been determined that they encounter behaviors such as eating too much junk food, opposing their mother, and they encounter fear as an internalized behavior problem. When we look at the solution strategies used by the mothers in the solution of these behaviors, it is seen that there are solutions such as talking to the child, doing what he wants, approaching like a child, staying calm, being understanding, intimidating with punishment, and being a consistent parent. When the strategies developed by the mothers for the children's behavior problems were examined, it was determined that they mostly included emotional abuse towards the child, and that the mothers also resorted to physical abuse in the form of slapping when their children exhibited this behavior. The findings were discussed in the light of the literature and various suggestions were made.