Obez hastalarda alt ekstremite cerrahisinde spinal anestezi öncesi ultrason rehberliğinde girişim yeri tespitinin işlem kolaylığı, başarısı ve güvenliği üzerine etkisi
The effect of entry location under ultrasound guidance beforespinal anesthesia on ease of procedure, success and safety in lowerextremity surgery in obese patients
- Tez No: 805866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ortopedik alt ekstremite cerrahilerinde rejyonal ve genel anestezi teknikleri uygulanabilmektedir. Rejyonal anestezi bu cerrahilerde genel anesteziye göre avantajlı olup daha sık tercih edilmektedir. Spinal anestezi en sık kullanılan anestezi yöntemlerinden biri olup, hastaların anatomik değişikliklerinin bulunması teknik zorluklar yaratabilmektedir. Nöroaksiyel bloklar için ultrason rehberliği, noninvaziv, basit, hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı; ortopedik alt ekstremite cerrahisi geçiren obez hastaların spinal anestezi öncesinde girişim yeri tespitlerinin, rutinde uygulanan manuel palpasyon yöntemi ve ultrason ile işaretleme yöntemi kullanılarak yapılmasının, işlem kolaylığı, süresi, başarısı ve komplikasyonlara olan etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Temmuz 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında elektif ortopedik alt ekstremite cerrahisi geçiren, VKİ≥30 kg/m^2 hesaplanmış, dahil olma kriterlerini karşılayan 72 obez hasta yer almaktadır. Çalışmamız prospektif, randomize-kontrollü, gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Hastalar spinal anestezi uygulaması öncesi girişim yeri tespiti için manuel palpasyon grubu ve ultrason grubu olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Bu iki grup ayrıca DSÖ'nün obezite sınıflamasına göre 3 ayrı alt gruba ayrılarak verileri incelenmiştir. Gruplar arasında karşılaştırılan parametreler; ilk girişimdeki başarı oranı, iğne ponksiyon sayısı, iğne yönlendirme sayısı, iğne girişinden BOS gelişine kadar geçen süre, toplam işlem süresi, spinöz çıkıntıların palpe edilebilirliği ve iğne girişimine bağlı görülen komplikasyon oranlarıdır. Çalışmamızda ilk girişimde başarılı spinal anestezi oranı iki grupta da eşit bulunmuştur. İğne ponksiyon sayısı, iğne yönlendirme sayısı, iğne girişinden BOS gelişine kadar geçen süre iki grup arasında farklılık göstermezken, toplam işlem süresi ultrason grubunda daha kısa bulunmuştur. Hastaların obezite derecesine göre sınıflandırıldığı alt gruplarda bu parametreler açısından anlamlı bir fark bulunmazken spinöz çıkıntıların palpe edilme oranı obezite derecesi arttıkça anlamlı olarak azalmıştır. İğne girişimine bağlı komplikasyonlar ultrason grubunda gözlenmezken, bu parametre için gruplar arasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. Çalışmamızdaki verilere göre, spinal anestezi uygulaması için teknik zorluk oluşturan obez hasta grubunda girişim yeri tespitinin kör teknikler yerine ultrason kullanılarak yapılmasının, hızlı, pratik ve güvenilir olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Regional and general anesthesia techniques can use in orthopedic lower extremity surgeries. Regional anesthesia is advantageous compared to general anesthesia in these surgeries and is preferred more often. Spinal anesthesia is one of the most commonly used anesthesia methods, and the presence of anatomical changes in patients can create technical difficulties. Ultrasound guidance for neuroaxial blocks is a noninvasive, simple, fast and reliable method. The aim of this study is to use the routinely applied manual palpation method and ultrasound marking method for the detection of the intervention site before spinal anesthesia in obese patients who had orthopedic lower extremity surgery and to compare the ease, duration, success and complication rates of the procedure between the two groups. Our study included 72 obese patients who underwent elective orthopedic lower extremity surgery between July 2022 and November 2022, had a BMI ≥30 kg/m^2, and met the inclusion criteria. This study was planned as a prospective, randomized-controlled, observational study. Patients were divided into two equal groups as manual palpation group and ultrasound group for determining the site of intervention before spinal anesthesia application. These two groups were also divided into 3 separate subgroups according to the WHO's obesity classification and their data were examined. The parameters compared between the groups are the success rate at the first attempt, the number of needle punctures, the number of needle directions, the time from needle entry to CSF arrival, the total procedure time, the palpability of spinous processes and the complication rates associated with needle intervention. In our study, the rate of successful spinal anesthesia at the first attempt was found to be equal in both groups. The number of needle punctures, the number of needle directions, the time from needle entry to CSF arrival did not differ between the two groups, the total procedure time was found to be shorter in the ultrasound group. There was no significant difference in these parameters in the subgroups in which the patients were classified according to the degree of obesity, but the rate of palpation of the spinous processes decreased significantly as the degree of obesity increased. While complications related to needle intervention were not observed in the ultrasound group, no statistical difference was found between the groups for this parameter. According to the data in our study, we think that the detection of the intervention site using ultrasound instead of blind techniques in obese patients, who poses technical difficulties for spinal anesthesia, will be fast, practical and reliable.