Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerle kurulan farklı iletişim yöntemlerinin umutsuzluk düzeyi ve anne bebek bağlanmasına etkisi
The effects of different communication methods established with mothers whose babies were hospitalized in the neonatal intensive care unit on hopelessness level and mother-infant attachment
  1. Tez No: 805867
  2. Yazar: KÜBRA NUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerle kurulan farklı iletişim yöntemlerinin umutsuzluk düzeyi ve anne bebek bağlanmasına etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma Mayıs-Aralık 2022 tarihleri arasında, İstanbul'da bir devlet hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde gerekli izinler alınarak yapıldı. Yoğun bakım ünitesinde bebeği olan anneler araştırmanın evrenini, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve gönüllü olmayı kabul eden 66 anne araştırmanın örneklemini oluşturdu. Anneler randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki annelere, rutin uygulama olarak hekim tarafından bilgi verildi ve haftada bir gün bebeklerinin resmi, görsel iletişim aracılığı ile (Whats-up) gönderildi. Müdahale 1 grubuna hastane rutinine ek olarak annelere her gün bebeklerinin resmi gönderildi. Müdahale 2 grubuna ise hastane rutinine ek olarak hemşire tarafından bebeğinin bakımı ile ilgili bilgi verildi. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Anne Bebek Bağlanma Ölçeği kullanıldı. Yatış sırasında ve taburcu edilmeden önce annelerin Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Anne Bebek Bağlanma Ölçeğini yanıtlamaları istendi. Verilerin değerlendirilmesi ve analizi için SPSS versiyon 28.0 programı kullanıldı. Analiz ve bulgularda; annelerin ve bebeklerin sosyodemografik verileri, araştırmaya katılan annelerin Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Anne Bebek Bağlanma Ölçeği puanlarının dağılımı ve puan ortalamaları karşılaştırıldı. Grupların sosyodemografik özelliklerinin homojen olduğu, tüm gruplarda annelerin umutsuzluk düzeylerinin azaldığı, ancak müdahale 1 ve 2 grubundaki annelerin umutsuzluk düzeylerindeki azalmanın daha fazla olduğu ve anne bebek bağlanmasının olumlu yönde arttığı gözlemlendi. Pandemi sebebiyle uygulamak zorunda olan ziyaret kısıtlamalarında, hemşirelerin annelerle sürekli iletişim ve iş birliği içerisinde olması ve ayrıca annelerin bebekleri ile olan bağı güçlendirmek için gelişen teknoloji ile görsel ve işitsel iletişim yöntemlerini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of different communication methods established with mothers whose babies were hospitalized in the neonatal intensive care unit, on the hopelessness level and mother-infant attachment, as a randomized controlled experimental study. The research was carried out in the neonatal intensive care unit of a state hospital in Istanbul, after obtaining the necessary consents between May and December 2022. The mothers whose babies were hospitalized in the intensive care unit composed of the universe of the study. The sample of the study was consisted of 66 mothers who met the criterias of the study and accepted to participate. Mothers were divided into 3 groups by randomization method. The mothers in the control group were informed by the physician, which was a routine practice, and a picture of their baby was sent by visual communication (Whats-up) once a week. In Study Group 1, in addition to the hospital routine, mothers were sent pictures of their babies every day. In addition to the hospital routine, the Study Group 2 was given information about baby care by the nurse. Personal Information Form, Beck Hopelessness Scale, Mother Baby Attachment Scale were used to collect data. The mothers were asked to answer the Personal Information Form, Beck Hopelessness Scale, and Mother-Infant Attachment Scale during hospitalization and before discharge, SPSS version 28.0 program was used for the evaluation and analysis of the data. In analysis and findings; sociodemographic data of mothers and babies, distribution of scores for Beck Hopelessness Scale and Mother-Infant Attachment Scale and mean scores of mothers were compared. It was observed that the sociodemographic characteristics of the groups were homogeneous, the hopelessness levels decreased in mothers of all groups, but the decrease in the the mothers of the Study Groups 1 and 2 was higher and the mother-infant attachment increased positively. It is suggested that nurses should be in continuous communication and cooperation with mothers in visit restrictions that have to be applied due to the pandemic, and also they should use visual and audio communication methods with developed technology to strengthen bonds between mothers and their babies.