Duygusal emek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi olma halinin aracılık rolü: Bir alan araştırması
The mediating role of psychological well-being in the relationship between emotional labor and intention to leave: A field survey
  1. Tez No: 805916
  2. Yazar: ALPER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal emek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluş halinin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu kapsamda çalışmada önerilen ilişkiler için 3 model oluşturulmuştur. İlk modelde duygusal emeğin alt boyutu olan yüzeysel davranışın işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde psikolojik iyi oluş halinin aracılık etkisi incelenmiştir. İkinci olarak duygusal emeğin derinlemesine davranış boyutu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluş halinin aracılık rolü incelenmiştir ve son olarak duygusal emeğin alt boyutu olan samimi davranış ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluş halinin aracılık rolü incelenmiştir. Çalışmanın verisi Çorum ilinde çalışan 250 satış danışmanından toplanmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde duygusal emeğin alt boyutlarından sadece samimi davranış ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluş halinin aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir; samimi davranışın psikolojik iyi oluş halini arttırdığı, artan psikolojik iyi oluş halinin işten ayrılma niyetini azalttığı sonucu bulunmuştur. Çalışmanın sonunda ise ulaşılan sonuçlara göre hem gelecekteki çalışmalar hem de yönetimdeki uygulamalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological well-being in the relationship between emotional labor and intention to leave. In this context, 3 models were created for the relationships proposed in the study. In the first model, the mediation of psychological well-being was examined in the relationship between surface acting which is a sub-dimension of emotional labor, and intention to leave. Secondly, the mediating role of psychological well-being was examined in the relationship between in deep acting of emotional labor and intention to leave and finally, the mediating role of psychological well-being was examined in the relationship between genuine acting, which is a sub-dimension of emotional labor, and intention to leave. The data of the study were collected from 250 sales consultants working in Çorum. When the results of the analysis are examined, it has been determined that psychological well-being has a mediating role in the relationship between genuine acting and intention to leave, which is one of the sub-dimensions of emotional labor; It was found that genuine acting increased psychological well-being, and increased psychological well-being decreased the intention to leave. At the end of the study according to the results obtained, suggestions were made for both future studies and applications in management.