Producing ferronickel via direct reduction of Gördes laterite in fluidized bed reactor
Gördes laterit cevherinin akışkan yatak reaktörde direkt indirgenmesi ile ferronikel elde edilmesi
- Tez No: 805917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Manisa Gördes yataklarından temin edilen ve kırılarak kalsine edilen laterit cevheri akışkan yatak reaktörde, minimum akışkanlaşma hızının 6 katı debiye sahip H2 akımı ile indirgenerek prosese ait reaksiyon kinetiği belirlenmiştir. Deneylerde 700, 750, 800 ve 850 ºC şeklinde 4 ayrı reaksiyon sıcaklığında ve %10, %25 ve %40 şeklinde 3 ayrı H2 konsantrasyonunda çalışılmıştır. Cevherin indirgenme derecesi reaktörden çıkan gaz akımlarının anlık konsantrasyonu yardımıyla hesaplanmıştır. Elde edilen“Zaman-İndirgenme Derecesi”grafikleri, prosesin sıcaklığa nazaran H2 konsatrasyonuna daha duyarlı olduğunu ortaya koymuş, bu bulgu prosesin ağırlıklı olarak difüzyon kontrolü altında ilerlediği fikrini desteklemiştir. Detaylı kinetik analiz, indirgenmenin 3 aşamadan oluştuğunu, ilk aşamanın“Büzülen Küre, R3(α)”modeline uygun olarak kimyasal reaksiyon kontrolü altında ilerlediğini (Ea=34,76 kJ/mol), ikinci aşamanın ise“Tek Boyutlu Difüzyon, D1(α)”modeline uygun olarak difüzyon kontrolü altında ilerlediğini (Ea=10,18 kJ/mol) ortaya koymuştur. Son derece düşük reaksiyon hızıyla ilerleyen üçüncü aşamayı temsil eden bir model bulunamamıştır. Yüksek reaksiyon sıcaklığından ileri gelen sinterleşme ve cevherde bulunan trevorit mineralinin zor indirgenen yapısı bu çalışmada elde edilen en yüksek indirgenme derecesini %81 olarak sınırlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the laterite ore supplied from Manisa Gördes mine was crushed and calcined, afterward the calcined ore was reduced at a fluidized bed reactor by H2 stream with a volumetric rate 6 times the minimum fluidization velocity and the reaction kinetics of the process was determined. The reduction tests were performed at 700, 750, 800 and 850 ºC reaction temperatures using 10%, 25% and 40% H2 concentrations. The reduction degree of the ore was calculated with the help of the instantaneous concentration of gas streams leaving the reactor. The obtained“Time-Reduction Degree”graphs revealed that the process is more sensitive to H2 concentration compared to the temperature, this finding supports the idea that the process proceeded mainly under diffusion control. Detailed kinetic analysis revealed that the reduction consisted of 3 stages; the first progressed under chemical reaction control according to the“Contracting Sphere, R3(α)”model (Ea=34.76 kJ/mol), and the second progressed under diffusion control according to the“One Dimensional Diffusion, D1(α)”model (Ea=10.18 kJ/mol). No model representing the third stage, which proceeds with an extremely low reaction rate, has been found. The sintering caused by the high reaction temperature and the hardly reducable nature of the trevorite mineral in the ore limited the highest reduction degree obtained in this study to 81%.