Muz dilimlerinin puf kurutulmasının optimizasyonu ve farklı kurutma yöntemleriyle kıyaslanması
Optimization of puff drying of banana slices and comparison with different drying methods
- Tez No: 805960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KUŞÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında muz dilimlerinin puf kurutulmasının optimizasyonu için Yanıt Yüzey Metodu kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler ise hava kurutmada fırın sıcaklığı, (T:40-80°C), hava kurutma sonundaki ürünün nem değeri (M: %25-65), puf işlemi sırasındaki gösterge basınç değeri (P:0-4 bar), ve puf işlemi sırasındaki basıncın uygulanma süresi (Pt: 0-20 dk.) olarak belirlenmiştir. Yanıtlar ise kuruma süresi (KS, dk.), hammaddeye göre hacimsel küçülme (Vdeğişim, %), hammaddeye göre kalınlık değişimi (RI, %), hammaddeye göre çap değişimi (Sd, %), ∆E değeri, rehidrasyon kapasitesi (RK), kabuk sertliği, elastikiyet ve ekserji verimliliği (𝜂, %) olarak belirlenmiştir. Optimum noktada sıcaklık (T) 71°C, hava kurutma sonrası muz dilimlerinin nem içeriği (M) %54, puf kurutmada uygulanan gösterge basınç değeri (P) 0 bar ve basınç süresi (Pt) de 0 dk. olarak belirlenmiştir. Optimum puf kurutma ile kurutulan örneklerde yapılan analizler sonucunda KS, 115±5 dk., Vdeğişim (%), 20.74±2.13, RI (%) 122.42±2.78, ∆E değeri 9.42±1.03 ve 𝜂 (%) değeri de 77.06±0.20 Olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Response Surface Method was used to optimize the puff drying of banana slices. The independent variables were oven temperature during air drying (T: 40-80°C), moisture value of the product at the end of air drying (M: 25-65%), gauge pressure value during the puff process (P: 0-4 bar), and the time of application of pressure during the puff process (Pt: 0-20 min.). Responses were determined as drying time (KS, min.), volumetric reduction with respect to raw material (Vchange, %), thickness change with respect to raw material (RI, %), diameter change with respect to raw material (Sd, %), ∆E value, rehydration capacity (RK), shell hardness, elasticity and exergy efficiency (𝜂, %). At the optimum point, the temperature (T) was 71°C, the moisture content (M) of banana slices after air drying was 54%, the indicative pressure value (P) applied in puff drying was 0 bar and the pressure duration (Pt) was 0 min. As a result of the analysis of the samples dried with optimum puff drying, KS was determined as 115±5 min, VChange (%), 20.74±2.13, RI (%) 122.42±2.78, ∆E value 9.42±1.03 and 𝜂 (%) value 77.06±0.20.