Kayıtdışı ekonominin çevre kirliliğine etkisi: Türkiye örneği
The impact of informal economy on environmental pollution: Example of Turkey
  1. Tez No: 805972
  2. Yazar: MELEK KARTLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kayıtdışı ekonominin çevre kirliliğini artırıp artırmadığını araştırmaktadır. 1991-2019 dönemini kapsayan ampirik analiz zaman serisi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak ADF, PP ve ZA testi ile durağanlık sınaması yapılmış olup ardından ARDL sınır testi ile seriler arasındaki uzun dönemli ilişki incelenmiştir. Uzun dönemli ilişkinin varlığı kanıtlandığından, kısa ve uzun dönem katsayı tahminlerine geçilmiştir. Uzun dönem katsayı tahmin sonuçları kayıtdışı ekonominin çevre kirliliği üzerinde anlamlı etkilere (pozitif) sahip olduğunu göstermiştir. Hata düzeltme modeli ile hata düzeltme mekanizmasının çalıştığı da tespit edilmiştir. Kısacası Türkiye'de kayıtdışı ekonominin çevre kirliliğini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak; kayıtdışı ekonominin boyutunu küçültmek amacıyla uygulanması gereken politikaların çevre kirliliğini de azaltmaya yönelik tedbirleri içermesi gerektiğini söylemek mümkündür. Kayıtdışı ekonominin boyutunu küçültmeye yönelik politikalar; bütçe açıkları, vergi gelirleri, istihdam vb. makroekonomik göstergeler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmanın yanı sıra çevre kirliliği üzerindeki tahrip edici etkisini de azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the informal economy in Turkey increases environmental pollution. the empirical analysis covering the period 1991-2019 was carried out using time series methods. In this context, first of all, the stability test was performed with the ADF, PP and ZA test, and then the long-term relationship between the series was examined with the ARDL boundary Deciency test. Since the existence of a long-term relationship has been proven, short- and long-term coefficient estimates have been switched to. The long-term coefficient estimation results showed that the informal economy has significant (positive) effects on environmental pollution. It has also been found that the error correction mechanism works with the error correction model. In short, it has been concluded that the informal economy in Turkey increases environmental pollution. Based on these results, it is possible to say that the policies that should be implemented in order to reduce the size of the informal economy should also include measures to reduce environmental pollution. Policies aimed at reducing the size of the informal economy; budget deficits, tax revenues, employment, etc. in addition to reducing its negative effects on macroeconomic indicators, it will also reduce its destructive effect on environmental pollution.