Türkiye'de kayıt dışı ekonominin sosyo-kültürel nedenleri
- Tez No: 172792
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Günümüz dünya ekonomisine bakıldığında kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, hem gelişmekte hem de gelişmiş ülkeler için çözüm getirilmesi gereken bir sorun olarak değerlendirilmektedir. Türkiye açısından bakıldığında; kayıt dışı ekonominin son yıllarda ülke gündeminde önemli bir sorun olarak yerini aldığını görmekteyiz. Türkiye'de kayıt dışı ekonomi nedenleri, sonuçlan ve işleyişi bakımından karmaşık ve çok boyutludur. Kayıt dişiliği ortaya çıkaran ve çok boyutlu bir hal almasına neden olan sosyal, ekonomik, mali, teknik, coğrafi ve kültürel birbiri içine geçmiş bir çok faktör mevcuttur. Türkiye'de 1 950'li yıllardan itibaren yaşanan köyden kente göç süreci kayıt dışı ekonominin oluşmasında ve gelişmesinde önemli bir etken olmuştur. Göçle birlikte gelenler, kentin ekonomik ve sosyal dokusunda kayıt dışı ekonomiyi besleyen bir takım yapılar meydana getirmişlerdir. Göçle gelenlerin yarattığı istihdam baskısı ve göç edenlerin vasıfsız işgücü olma niteliği kentlerde kayıt dışı yeni ekonomik alanların oluşmasına neden olmuştur. Diğer taraftan Osmanlı'nın son döneminden günümüze değin uzanan sanayi ve ekonomi politikaları ve bu doğrultuda oluşan Türk sanayinin mevcut yapısı ve gelinen noktada ortaya çıkan küçük işletmeler ve enflasyon sorunu kayıt dışı ekonominin bir diğer nedeni olarak belirtilebilir. Ayrıca Türk vergi sisteminin yapısal sorunları, gelir vergisi ile sosyal sınıflar arasında ki ilişki, özellikle ülkemizde orta sınıflaşmanın gelir vergisi tatbikatında oynadığı rol, kayıt dışı ekonominin önemli belirleyicilerindendir. Türkiye'nin kendine özgü coğrafi yapısı kayıt dışı ekonomik faaliyetler için kolaylaştırıcı bir unsurdur. Çevre ülkelere nazaran çekim merkezi olmakonumu yasal olmayan ekonomik faaliyetler ve yabancı kaçak işçi göçü açısından zemin oluşturmaktadır. Son olarak da yolsuzluk kavramının bir yönüyle kayıt dışı ekonomiye baktığı ifade edilebilir. Türkiye'de ülke gündeminden hiç eksik olmayan kamuda sektöründe yaşanan yolsuzluklar kayıt dışı ekonominin boyutlarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From a perspective concerning the contemporary world economy, transformation of unregistered economy into a registered mode is been appreciated as an issue must been overcame in both developed and developing countries. In the Turkish case, unregistered economy has become a considerable problem of the country's agenda in recent years. The reasons, outcomes and process for unregistered economy in Turkey are complex and multidimensional fact. There are so many factors such as social, economical, fiscal, technical, geographical and cultural which leads economy to be unregistered and multidimensional. The process of migration from villages to cities has played a critical role on the emergence and evolution of unregistered economy from 1950s onward. Migrants have been created mechanisms within the social and economic structure of the city which support unregistered economy. Their pressure on labour market as unqualified labour force has consequently created new unregistered economic areas in the cities. On the other side, economic and industrial policies which have been pursued since the last years of Ottoman time until today and consequently, the current conditions of the Turkish industry, problems in small enterprises and inflation could be indicated as another reason for unregistered economy, Also structural problems in Turkish taxation system, income tax and the relation between social classes and especially the role that middle class taxes play are essential indicators in unregistered economy.Turkey's unique geographical condition has also impact on unregistered economic activities. In comparison with the neighboring countries, due to her geographical position, Turkey becomes centre of attraction and may witness illegal economic activities and foreign illicit labour force trafficking. Lastly, corruption as a concept may partly refer to unregistered economy. Corruptions which frequently take place in public sector in Turkey enhance the size of the unregistered economy.