Akra' b. Hâbis'in hayatı, şahsiyeti ve İslâm tarihindeki rolü
Akra' b. Hâbis's life, personality and role in Islamic history
- Tez No: 805976
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Câhiliye'den İslâmiyet'e geçiş sürecine yakından şahit olan Akra' b. Hâbis'in ele alındığı bu çalışma, onu her yönüyle tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu anlamda öncelikle kendisinin nesebi ele alınıp kabilesindeki konumu açıklandı. Câhiliye döneminde Temîm kabilesinin lideri olması hasebiyle yapmış olduğu faaliyetlere değinildi. Müslüman olduğu dönemde Hz. Peygamber ile girmiş olduğu ikili münasebetler, âyetler ve hadisler çerçevesinde izah edildi. Hz. Peygamber ve Hulefâ-yi Râşidîn dönemlerinde katılmış olduğu savaşlar ve başarıları ele alınıp incelendi. Nesebi, Câhiliye öncesi ve sonrası hayatı, bazı âyetlerin nüzûl sebeplerine konu oluşu, bazı hadislerde başat rol oynayışı ve savaş meydanındaki başarıları ilgili kaynaklardan mukayese edilerek araştırılıp ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
This study on Akra' b. Hâbis, who closely witnessed the process of transition from Jahiliyyah to Islam, has been prepared to introduce him in every aspect. In this sense, his lineage was first discussed and his position in his tribe was explained. His activities as the leader of the tribe of al-Tamim during the Jahiliyyah period were mentioned. The bilateral relations he had with the Prophet when he became a Muslim were explained within the framework of verses and hadiths. The wars and achievements he participated in during the Prophet's and the Rashideen Caliphs periods were discussed and analyzed. His ancestry, his life before and after Jahiliyya, his being the subject of the reasons for the revelation of some verses, his playing a leading role in some hadiths and his successes on the battlefield were investigated and revealed by comparing and comparing the relevant sources.