Ginkgo Biloba'nın sıçanlarda uzaysal öğrenme, bellek ve oksidatif metabolizma üzerine etkileri
Effects of Ginkgo Biloba on spatial learning, memory and oxidative metabolism in rats
  1. Tez No: 805975
  2. Yazar: ELİF AZRA ARNOUS
  3. Danışmanlar: PROF. PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ginkgo biloba (GB), antioksidan, antiinflamatuar ve antiapoptik özelliği olan, Alzheimer, demans ve Parkinson gibi bilişsel hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu araştırmanın amacı, iki farklı dozdaki (100 mg/kg, 200 mg/kg) GB'nın sağlıklı genç sıçanlarda yeni obje tanıma testi (YOT) ve Morris su tankı testini kullanarak öğrenme ve belleğe, hipokampuste tümör nekroz alfa (TNF-α) ve interlökin-1beta (IL-1β) ve serumdaki total tiyol, doğal tiyol ve disülfit düzeylerine etkisinin belirlenmesi ve varsa aralarındaki ilişkinin gösterilmesidir. Çalışmada 8 haftalık 21 erkek Spraque-Dawley kullanıldı. Sıçanlar, her grupta 7 sıçan olacak şekilde 21 gün boyunca gavaj yoluyla çeşme suyu verilen kontrol (K), 100 ve 200 mg/kg/gün GB verilen uygulama grupları olarak 3'e ayrıldı. Uygulama bitiminde tanıma belleğini değerlendirmek için YOT testi, uzaysal öğrenme ve belleği değerlendirmek için de Morris su tankı testi uygulandı. Testlerin bitiminde sıçanlardan elde edilen serumlarda tiyol ve disülfit düzeyleri belirlendi. Deney sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan çıkarılan hipokampuslarda TNF-α ve IL-1β düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel analiz için GraphPad programında Kruksal-Willis ve post-hoc analizler için Dunn testleri kullanıldı ve P0.05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hipokampus TNF-α ve IL-1β düzeylerinde 200 mg/kg GB verilen grupta azalma, 100 ve 200 mg/kg GB gruplarında serum total tiyol düzeyinde artma ve 200 mg/kg'lık dozda disülfit düzeyinde azalma olduğu belirlendi. Sonuç olarak, özellikle 200 mg/kg/gün GB'nın hipokampusteki proinflamatuar sitokinleri azalttığı ve antioksidan tiyolleri artırdığı, ancak bu sonucun tanıma belleği ya da uzaysal belleği etkilemediği görüldü. Bu veriler, 100 mg/kg GB kullanımında bellekle ilgili olumlu iyileşmenin farklı mekanizmalarca gerçekleştirildiğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Ginkgo biloba (GB) is a plant, used in the treatment of cognitive diseases such as Alzheimer's, dementia and Parkinson's due to its antioxidant, anti-inflammatory and anti-apoptic properties. This study was conducted to investigate the effects of two different doses of GB (100 mg/kg, 200 mg/kg) on learning and memory using new object recognition test (NOR) and Morris water maze test. tumor necrosis alpha (TNF-α) and interleukin-1beta (IL-1β) in hippocampus and total thiol and disulfide levels in serum in healthy young rats and to demonstrate if there is a relationship between them or not. Twenty one, 8-week-old male Spraque-Dawley rats were used. Rats were divided into 3 groups with 7 rats in each group as control (C) given tap water by gavage for 21 days and treatment groups given 100 and 200 mg/kg/day GB by the same way and same period. At the end of the treatment, NOR test and Morris water tank test were applied to evaluate the recognition memory and, spatial learning and memory. At the end of the tests, total thiol and disulfide levels were measured in serum obtained from rat. TNF-α and IL-1β levels were measured in hippocampus, removed from sacrificed animals at the end the experiment. Kruksal-Willis tests were used in Graphpad program for statistical analysis and Dunn tests were used for post-hoc analysis and P0.05). Compared with the control group, there was a significant decrease in the hippocampus TNF-α and IL-1β levels in the group given 200 mg/kg GB, an increase in serum total thiol levels in the 100 and 200 mg/kg GB groups, and a decrease in the level of disulfide at a dose of 200 mg/kg. As a result, it was observed that especially 200 mg/kg/day GB decreased proinflammatory cytokines in the hippocampus and increased antioxidant thiols, but this result did not affect recognition memory or spatial learning and memory. These data suggested that the positive improvement in memory in the use of 100 mg/kg GB was achieved by different mechanisms.