İki farklı tele-rehabilitasyon yönteminin parkinson hastalarında fiziksel parametreler ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effects of two different tele-rehabilitation interventions on physical parameters and activities of daily living in people with parkinson's disease
- Tez No: 806018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ZENGİNLER YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Parkinson hastalığı (PH) en yaygın görülen nörodejeneratif hareket bozukluğudur ve ana semptomları tremor, rijidite, bradikinezi ve postüral instabilitedir. Parkinson hastaları, tedavilerinin parçası olarak düzenli rehabilitasyon almalıdır. Rehabilitasyona katılımdaki engelleri en aza indirmek için tele-rehabilitasyon (TR) uygulama ve çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı iki farklı TR yönteminin PH'de fiziksel parametreler ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini ve kullanılan yöntemlerin birbirine üstünlüğünü incelemektir. 26 hasta randomize olarak TR-video ve TR-broşür gruplarına ayrıldı. Hastalar Desteksiz Ayakta Durma Testi, Romberg Testi (RT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜD), Beş Kez Otur Kalk Testi (5KOKT), Tinetti Denge ve Yürüme Testi'nin denge bölümü (TDYT-D), KATZ Günlük Yaşam Aktivitelerinde Bağımsızlık İndeksi, Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği (MDEÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin kısa formu (DSÖYKÖ-KISA) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Tedavi sonrası Global Değişim Ölçeği (GDÖ) ve Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SKÖ) de uygulandı. TR-video grubuna hastaların problemlerine uygun olarak bireysel hazırlanan video egzersiz programları, TR-broşür grubuna yine kişiye özel hazırlanan egzersiz broşürleri TR sistemi üzerinden tanımlandı. Hastalar 8 hafta boyunca haftada 3 gün fizyoterapist takibinde programlarını uyguladı. Çalışma 21 hastayla tamamlandı. Daha az etkilenen tarafın TAÜD süresinde sadece TR-video grubunda anlamlı fark bulundu (p=0,03).
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is the most common neurodegenerative movement disorder and main symptoms are tremor, rigidity, bradykinesia, and postural instability. Parkinson's patients should receive regular rehabilitation as a part of their treatment. Tele-rehabilitation (TR) practices and studies are needed to reduce barriers in attending rehabilitation. Aim of present study is to investigate the effects of two different TR methods on physical parameters and activities of daily living in PD and superiority of the methods used. 26 patients were randomly divided into TR-video and TR-brochure groups. Patients were assessed pre- and post-treatment with Standing Unsupported Test, Single Leg Stance Test (SLST), Five Times Sit to Stance Test (5xSTST), Romberg Test, balance section of Tinetti Gait and Balance Assessment (POMA-B), KATZ Index of Independence in ADL, Modified Falls Efficacy Scale, short form of World Health Organization Quality of Life (WHOQoL-BREF), and Fatigue Severetiy Scale. Global Rating of Change Scales and System Usability Scale were used only after treatment. TR-video group received video exercise program prepared individually, and TR-brochure group received individualized exercise brochures via TR system. Patients participated rehabilitation under physiotherapist follow-up on 3 days a week for 8 weeks. The study was completed with 21 patients. Significant difference was found in standing time on the less affected side of SLST (p=0,03) only in TR-video group.