Splenik arter varyasyonlarının bt anjiografi ile değerlendirilmesi ve İPALGE sınıflandırması
Assessment of splenic artery variations with ct angiography and IPALGE classification
- Tez No: 806026
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
SA, toplumda sık görülen varyasyonları ile özellikle terminal dal paterni açısından standardizasyonu düşük olan bir anatomik yapıdır. Çalışmamız SA varyasyonlarının değerlendirilmesinde, BTA bulguları ile mide, pankreas, dalak cerrahisinde ve endovasküler girişimsel işlemlerde yardımcı olmak üzere literatüre katkıda bulunmayı ve yeni oluşturulan IPALGE sınıflandırma sistemi ile çalışmalar arası standardizasyonu artırmayı amaçlamıştır. Çalışmamızda kriterlerimize uygun 274 hastanın BTA'ları retrospektif olarak taranmıştır. ÇT bifurkasyon mesafesi ve ÇT-SMA mesafesi erkeklerde kadınlara göre daha fazla ölçülmüştür. Bu mesafeler ile SA orijin ya da SA seyri arasında ilişki bulunamamıştır. SA'nın en sık %93,8 ile ÇT'den çıktığı görülmüştür. SA orijini ile SA seyri ya da polar arter sıklığı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. SA pankreas gövde kuyruk kesime göre %81 ile en sık süperior seyir göstermektedir ve süperior seyir gösterdiğinde, IPA bulunma ihtimali fazladır. SA seyri ikinci en sık olarak %16,8 ile retropankreatik olarak izlenmiştir. SA %65 ile en sık Y-tipi terminal dallanma paterni göstermektedir. Toplumun %84,7'sinde bifurkasyon, %11,3'ünde trifurkasyon şeklinde terminal dallanma bulunmaktadır. Çalışmamızda ortalama hilus mesafes, 1.95±1.25 cm (en küçük=0 cm, en büyük=6.2 cm) bulunmuştur. Hilus mesafesi kısa olan hastalarda IPA bulunma sıklığı fazladır (p=0,034). Ayrıca hilus mesafesi; IPA'nın SA'dan orijin aldığı durumda, IPA'nın olmadığı duruma göre veya GE'den orijin aldığı duruma daha kısa ölçülmektedir. LGE'nin SA'dan orijin aldığı durumda da IPA bulunma ihtimali artmaktadır. Bununla birlikte çalışmalar arası veri farklılıkları bulunduğu görülmüş olup ortak bir dil oluşturulması ve verilerin biraz daha standardize edilebilmesi adına IPALGE sınıflandırılması oluşturulmuştur. Bu sınıflandırmanın, LGE çıkış noktasına ve IPA ile ilişkisine odaklanarak; terminal dallanma noktası, hilus mesafesi, lobar dal sayısı, polar arter sıklığı ve polar arter orijini tespiti gibi parametrelerde standardizasyona yardımcı olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
SA (splenic artery) is an anatomical structure with high variability in the population, particularly in terms of its terminal branching pattern, and lacks of standardization. Our study aimed to contribute to the literature by evaluating SA variations with Computed Tomography Angiography (CTA) findings and assisting in stomach, pancreas, spleen surgery, and endovascular interventions, while also improving standardization between studies using the newly created IPALGE classification system. Retrospective analysis of the CTAs of 274 patients who met our criteria was performed. The CT (Coeliac Trunc) bifurcation distance and CT-SMA distance were measured higher in males than in females. No relationship was found between these distances and SA origin or SA course. SA originated most commonly from the CT (93.8%). No significant relationship was found between SA origin and SA course or polar artery frequency. In 81% of cases, the SA showed a superior course over the body-tail section of the pancreas, and when it showed a superior course, the probability of an IPA (inferior pancreatic artery) being present was higher. The second most common course was retropancreatic (16.8%). SA showed a Y-type terminal branching pattern most frequently (65%). In the population, terminal branching was found to be bifurcation in 84.7% and trifurcation in 11.3%. The mean hilum distance was found to be 1.95±1.25 cm (minimum=0 cm, maximum=6.2 cm). The probability of an IPA being present was higher in patients with a shorter hilum distance (p=0.034). Furthermore, the hilum distance was measured shorter when an IPA originated from SA compared to when there was no IPA or when it originated from the LGE (left gastroepiploic artery). The probability of an IPA being present was also higher when LGE (left gastroepiploic artery) originated from SA. However, differences were found in the data between studies, and an IPALGE classification system was created to establish a common language and help standardize data. We believe that this classification system, focusing on LGE origin and its relationship with IPA, can assist in standardizing parameters such as terminal branching point, hilar distance, lobar branch count, polar artery frequency, and polar artery origin detection.