1956-1965 dönemi Hayat dergisinde kadınlık temsilleri
The women image in Hayat magazine (1956-1965)
  1. Tez No: 806027
  2. Yazar: GÜLAY KIRTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBİN FIRAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, 1956 yılında yayın hayatına başlayan Hayat dergisinin 1965'e kadar yayımlanan sayıları ele alınmıştır. Yayımlandığı dönemde oldukça yüksek bir tiraja sahip olan Hayat dergisi hem kadınların değişen sosyal konumunu hem de Türkiye'nin dönüşen toplumsal hayatını yansıtması bakımından önemli veriler barındırmaktadır. 1950'liler ile birlikte Türkiye'de yaşanan siyasal ve kültürel değişim Hayat dergisi bağlamında ele alınmıştır. Hayat dergisinin Türkiye'nin ilk aktüel magazin dergisi olması ve yeni bir baskı yöntemi (tifdruk) ile yayımlanmaya başlaması onu diğer dergilere göre bir adım öne çıkarmıştır. Hayat dergisinin 1956-1965 yıllarının sayıları incelenerek bu dönem magazin basını ve Hayat dergisinin kadınlara yönelik tutumu ile bu dönemin Türkiye'sinde yaşanan toplumsal ve kültürel değişimin dergiye yansımaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues of Hayat magazine, which started its publication life in 1956, and published until 1965, are discussed. Hayat magazine, which had a very high circulation at the time it was published, contains important data in terms of reflecting both the changing social position of women and the transforming social life of Turkey. The political and cultural change experienced in Turkey with the 1950s is discussed in the context of Hayat magazine. The fact that Hayat magazine is Turkey's first current magazine and its publication with a new printing method (tifdruk) has made it one step ahead of other magazines. By examining the issues of Hayat magazine from 1956 to 1965, the magazine press of this period, the attitude of Hayat magazine towards women and the reflections of the social and cultural change experienced in Turkey of this period on the magazine were analyzed.