Bruselloz hastalığı sürecinde nötrofil ekstrasellüler tuzaklarının ve klinik bulgularla ilişkisinin tanımlanması
- Tez No: 806035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE CANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bruselloz, Brucella spp. cinsi bakterilerin sebep olduğu zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Bruselloz seyrinde prognostik ölçüt olarak kullanılabilecek bazı biyobelirteçler keşfedilmiştir ancak halen bu biyobelirteçler hastalık seyrini öngörmede yetersizdir. Nötrofiller organizmada doğal bağışıklığın ilk savunma hattını oluşturur. NETozis, nötrofiller için bir ölüm şeklidir; nötrofillerin ekstrasellüler kromatinleri, proteinleri ve granülleri içeren hücre dışı tuzaklamasını içeren bir savunma sistemidir. Peptidil arjinin deiminaz 4 (PAD4), nötrofil elastaz (NE), myeloperoksidaz (MPO), proteinaz-3 ve nötrofil jelatinaz ile ilişkili lipokalin (NGAL),“cell-free”nükleozomlar NETozis ile ilgili biyobelirteçlerdir. NETozis, hastalık seyrini ağırlaştırabilmekte ve NETozis belirteçleri indirekt bir prognostik faktör olarak kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, bruselloz hastalığının seyrinde NETozis belirteçlerinin zamansal değişiminin tanımlanması, bu değişimlerin hastalığın kliniği ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, akut bruselloz tanısı almış 36 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü ile yapılmıştır. Hastaların tanı aldığı 0. gün ve tedavi sonunda 45. gün klinik bulguları ve kan değerleri kaydedilmiştir. Hastaların tamamından tanı anında 0.gün ve 19 hastadan da tedavi sonrası 45.günde PAD4, NE, NGAL NETozis belirteçleri ELISA yöntemiyle çalışmak üzere kan örnekleri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, is a zoonotic infectious disease caused by Brucella spp. Some biomarkers that can be used as prognostic criteria in the course of brucellosis have been discovered, but these biomarkers are still insufficient to predict the course of the disease. Neutrophils are the first line of defense of natural immunity in the organism. NETosis is a form of death for neutrophils and a defense system involving extracellular trapping of neutrophils with extracellular chromatin, proteins and granules. Peptidyl arginine deiminase 4 (PAD4), neutrophil elastase (NE), myeloperoxidase (MPO), proteinase-3 and neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL),“cell-free”nucleosomes are biomarkers related to NETosis. NETosis can aggravate the course of the disease and NETosis markers can be used as an indirect prognostic factor. In this thesis study, it was aimed to define the temporal changes of NETosis markers in the course of brucellosis disease and to correlate these changes with the clinic of the disease. The study was conducted with 36 patients diagnosed with acute brucellosis and 20 healthy volunteers. The clinical findings and blood values were recorded on the 0th day of diagnosis and on the 45th day at the end of the treatment. Blood samples were collected from all patients on day 0 at diagnosis and on day 45 after treatment from 19 patients to study PAD4, NE, NGAL NETosis markers by ELISA method.