Kronik ve persistan enfeksiyonların metabolik parametreler üzerine etkisinin değerlendirmesi
The evaluation of the effect of chronic and permanent infections on metabolic parameters
- Tez No: 875919
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SITKI DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik ve persistan enfeksiyonların tedavi ve takip sürecinin uzun sürmesinin insan vücudunda ortaya çıkarabileceği metabolik değişikliklerin öngörülebilmesi ve bu olası değişikliklere önlem alınabilmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu durumda ortaya çıkması muhtemel sorunların erken tanınması ve tedavi edilmesi ile mortalite ve morbidite de azalma sağlanacaktır. Bu çalışmada kronik ve persistan enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkabilecek metabolik parametrelerdeki olumsuz değişimleri tespit edebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli planlanan retrospektif gözlemsel bir kohort çalışmasıdır. Çalışma Kayseri Şehir Hastanesinde enfeksiyon hastalıklar ve iç hastalıkları ünitesinde kronik ve persistan enfeksiyon olarak değerlendirilip takip edilen hastalar tarama yöntemi ile geriye dönük incelenecektir. Hastanemizde kronik ve persistan enfeksiyon tanısı ile takip edilen hastalar çalışmamıza dahil edilecektir. 6 haftadan uzun süreli kanıtlanmış enfeksiyon varlığı olan hastaların verileri retrospektif olarak taranacak. Hastaların tedavi öncesi sonuçları ile tedavi sonrası sonuçları karşılaştırılacak. Hastaların demografik bilgileri, laboratuvar özellikleri ve mortalite oranları karşılaştırılacak. Bulgular: Çalışmaya 209 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 61,26 idi ve 125'u (%59,8) erkekti. Hastaların mevcut hastalıkları incelendiğinde diabetes mellitus 149 hastada (%71,3), hipertansiyon 111 hastada (%53,1), kardiyovasküler hastalık 65 hastada (%31,1), kronik böbrek yetmezliği 31 hastada (%14,8), kronik akciğer hastalığı 14 hastada (%6,7), nörolojik hastalık 9 hastada (%4,3), malignite 6 hastada (%2,9) var idi. Hastaların 54'ünde (%25,8) diyabetik ayak enfeksiyonu, 52'sinde (%24,9) yumuşak doku enfeksiyonu, 44'ünde (%21,1) kronik osteomiyelit, 22'sinde (%10,5) protez enfeksiyonu, 21'inde (%10) spondilodiskit, 13'ünde (%6,2) üriner sisten enfeksiyonu, ikisinde (%1) pnömoni, birinde (%0,5) bruselloz var idi. Hastaların antibiyotik kullanım süreleri incelendiğinde 39'u (%18,7) 1,5-3 ay süre ile, 134'ü (%64) 3-6 ay süre ile, 34'ü (%16,3) 6-12 ay süre ile, ikisi (%1) 12 aydan daha uzun süre antibiyotik tedavisi almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It is thought that prolonged treatment and follow up of chronic and persistent infections will be beneficial in predicting the metabolic changes that may occur in the human body and taking precautions against these possible changes. In this case, mortality and morbidity will be reduced by early recognition and treatment of possible problems that may arise. Early diagnosis and early intervention are expected to improve the quality of life of patients and reduce healthcare costs. In this study, we aimed to determine the adverse changes in metabolic parameters that may occur due to chronic and persistent infections. Material and Method: The study is a single center planned retrospective observational cohort study. The study will retrospectively examine the patients who were evaluated and followed up as chronic and persistent infections in the infectious diseases and internal medicine units of Kayseri City Hospital with the screening method. Patients who are followed up with the diagnosis of chronic and persistent infection in our hospital will be included in our study. Data of patients with more than 6 weeks of proven infection will be retrospectively reviewed. Pre-treatment and post-treatment results of the patients will be compared. Demographic data, laboratory characteristics and mortality rates will be compared. Results: The study included 209 patients. The mean age of the patients was 61.26 years and 125 (59.8%) were male. When the underlying diseases of the patients were analyzed, diabetes mellitus was present in 149 patients (71.3%), hypertension in 111 patients (53.1%), cardiovascular disease in 65 patients (31.1%), chronic renal failure in 31 patients (14.8%), chronic lung disease in 14 patients (6.7%), neurological disease in 9 patients (4.3%), and malignancy in 6 patients (2.9%). Diabetic foot infection was present in 54 (25.8%), soft tissue infection in 52 (24.9%), chronic osteomyelitis in 44 (21.1%), prosthesis infection in 22 (10.5%), spondylodiscitis in 21 (10%), urinary tract infection in 13 (6.2%), pneumonia in two (1%) and brucellosis in one (0.5%). When the duration of antibiotic use was analyzed, 39 (18.7%) patients received antibiotic treatment for 1.5-3 months, 134 (64%) for 3-6 months, 34 (16.3%) for 6-12 months, and two (1%) for more than 12 months.