Ankara Milli Kütüphane 06 mil YZ A 9581 ve 06 HK 3844 numaralarda kayıtlı şiir mecmualarının metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnifi
Ankara National Library the text of the poetry journals registered in 06 MİL YZ A 9581 and 06 HK 3844 and their classification according to the Systematic Classification Project (MESTAP)
  1. Tez No: 806054
  2. Yazar: SEDA DURANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 582
Özet
Klāsik Türk edebiyatı çok geniş bir kaynaklar hazinesine sahiptir. Bu kaynakların en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz şiir mecmualarıdır. Şiir mecmuaları, farklı dönemlerdeki şairlere ait metinlerin, metin parçalarının düzenli veya düzensiz olarak bir araya getirildiği derleme eserlerdir. İçeriklerine göre farklı tür ve formlara ayrılırlar. Edebiyat tarihinde daha önce hiç bir kaynakta karşılaşılmayan bazı bilgilere şiir mecmuaları sayesinde ulaşılabilmektedir. Ayrıca sadece edebiyata değil, zengin içerikleriyle farklı bilim dallarına da kaynaklık ettikleri görülmektedir. Bu yüzden şiir mecmuaları, Türk kültür ve edebiyatı için önemli bir kaynak olarak görülürler. İki bölümden oluşan çalışmamızda, Ankara Millī Kütüphane 06 Mil Yz A 9581 ve 06 Hk 3844 numaralarda kayıtlı şiir mecmualarının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnifinin yanı sıra şiirlerin nazım şekilleri, nazım birimleri, şairleri ve şairlerin yaşadıkları yüzyılların yer aldığı tablolar yer almaktadır. 06 Mil Yz A 9581 numaralı şiir mecmuasında daha çok XVI. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirlerinin ağırlıkta olduğu görülürken 06 Hk 3844 numaralı mecmuada ise XIX. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirlerinin fazla olduğu görülmektedir. İncelediğimiz mecmualarda önemli olan bazı hususlar, mecmuada şiiri bulunan ve divanı olan şairlerin bazı şiirleri mecmuada yer almasına rağmen divanlarında bulunmamaktadır. 3844 numarada kayıtlı mecmuada, adına daha önce hiç bir kaynakta rastlanılmayan Durdu Dede, Vehmī gibi şairler yer almaktadır. İki mecmuada da edebiyatımızda adından sıklıkla bahsedilen şairlerin şiirlerine yer verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature has a vast wealth of resources. One of the most important of these sources is undoubtedly poetry journals (magazines). Poetry magazines in are compilations in which texts and text fragments belonging to poets from diffirent periods are brought together regularly or irregularly. They are divided into diffirent types and forms according to the information they carry and their content. Some information, which has not been found in any source before, can be reached through poetry journals. In this respect, poetry journals are seen as an important source for Turkish culture and literature. When we look at the journals in general, it is seen that they are a source not only in the field of literature, but also in diffirent branches of science with their rich content. In our study, which consists of two parts, the transcripted text of the poetry journals registered in Ankara National Library 06 Mil Yz A 9581 and 06 Hk 3844 and their classification according to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP), as well as the verse forms of the poems, verse units, poets and the place of the centuries in which the poets lived, tables are included. In the poetry journal numbered 06 Mil Yz A 9581 mostly XVI. while it is seen that the poems of the poets who lived in the century are dominant, in the magazine numbered 06 Hk 3844, the XIX. it is seen that the poems of the poets who lived in the century are many. Some of the poems of the poets who have poems in the journal and who have a divan are not in their divans although they are included in the journal. There are poets such as Durdu Dede and Vehmi, whose names have not been found in any source before, in the journal registered at 3844. İt is seen that the poems of poets whose names are freguently mentioned in our literature are included in both journals.