Kayıt dışı ekonomi ve asgari ücret ilişkisi: E7 ülkeleri üzerine bir araştırma
The relationship between informal economy and minimum wage: A research on E7 countries
- Tez No: 806072
- Danışmanlar: PROF. DR. ERŞAN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkelerde ekonomik istikrarsızlığa neden olan birçok sosyo-ekonomik faktör bulunmaktadır. Kayıt dışı ekonomi ve asgari ücret birçok ülkeyi etkileyen sosyo-ekonomik faktörler arasındadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı 1999-2018 yılları arasında E7 ülkelerinde kayıt dışı ekonomi ve asgari ücret arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada panel veri analizi kullanılmıştır. Enflasyon oranı ve kişi başına düşen GSYH değişkenleri de analize dahil edilmiştir. Araştırmada iki modelli bir analiz gerçekleştirilmiştir. İlk modelde asgari ücret, kişi başına GSYH ve enflasyon değişkenlerinin kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. İkinci modelde ise kayıt dışı ekonomi, kişi başına düşen GSYH ve enflasyon değişkenlerinin asgari ücret üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Analizde sabit etkiler modelinin kullanılmasına karar verilmiştir. Sabit etkiler modelinde değişen varyans, otokorelasyon ve birimler arası korelasyon sorunları ile karşılaşılmıştır. Bu nedenle etkin bir tahmin yöntemi olan Driscoll Kraay tahmincisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre asgari ücret ve enflasyonun kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkisinin pozitif olduğu sonucuna varılmıştır. Kişi başına düşen GSYİH'nin kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkisi ise negatiftir. Kayıt dışı ekonomi ve kişi başına düşen GSYİH asgari ücret ile pozitif ilişkilidir. Enflasyon ile asgari ücret arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Genel olarak ana değişkenler incelendiğinde kayıt dışı ekonomi ile asgari ücret arasında pozitif ve çift yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many socio-economic factors that cause economic instability in countries. Informal economy and minimum wage are among the socio-economic factors affecting many countries. In this context, the aim of this study is to investigate the relationship between informal economy and minimum wage in E7 countries between 1999-2018. Panel data analysis is used in the study. Inflation rate and GDP per capita variables are also included in the analysis. In the research, a two-model analysis was carried out. Therefore, Driscoll Kraay estimator, which is an efficient estimation method, is usIn the first model, the effects of minimum wage, GDP per capita and inflation variables on the informal economy are analyzed. In the second model, the effects of informal economy, GDP per capita and inflation variables on minimum wage are analyzed. It was decided to use the fixed effects model in the analysis. In the fixed effects model, problems of changing variance, autocorrelation and inter-unit correlation were encountered. Therefore, the Driscoll Kraay estimator, which is an efficient estimation method, is used. According to the results obtained, it is concluded that the effect of minimum wage and inflation on the informal economy is positive. The effect of GDP per capita on the informal economy is negative. Informal economy and GDP per capita are positively related to minimum wage. There is an inverse relationship between inflation and minimum wage. In general, when the main variables are analyzed, it is concluded that there is a positive and bidirectional relationship between the informal economy and minimum wage.