Boyun ağrısı ve fonksiyonelliği üzerine bel ve boyun bölgesi mobilizasyonunun beraber kullanımın etkileri
The effects of using low back and neck region mobilisation together on neck pain, ROM and functionality
  1. Tez No: 806081
  2. Yazar: DOĞAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı bel ve boyun bölgesi mobilizasyon tekniklerinin beraber kullanımının boyun ağrısı, hareket açıklığı, kas kuvveti, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. İntervertebral disk hastalığı tanısı alan 20 katılımcı boyun mobilizasyon grubu (n=10) ve boyun ve bel mobilizasyon grubu (n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Boyun grubuna dört hafta boyunca haftada üç seans olmak üzere Kaltenborn Evjenth (KE) konsept boyun mobilizasyon tekniği uygulandı. Boyun ve bel mobilizasyon grubunda ise boyun grubuna ek olarak KE konsept bel mobilizasyon tekniği de eklenerek uygulandı. Hasta Demografik Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Bournemouth Boyun Anketi (BBA), Boyun Özürlülük İndeksi (BBÖ), Boyun Ağrı ve Özür Skalası (BAÖS), Kısa Form-36 (SF-36), Eklem Hareket Açıklığı (EHA), Derin Fleksör Kas Enduransı (DFKE) süre ve basınç olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effeccts of using low back and neck mobilization technique together on neck pain, range of motion, muscle strength, functionality and quality of life. 20 participants diagnosed with intervertebral disc disease were divided into two groups. One neck mobilization group (n=10) and other neck and low back mobilization group (n=10) . Three sessions per week for four weeks to one group only KE concept neck mobilization techniques and KE concept low back and neck mobilization together for the other group. Patient Demographic Information Form, Visual Analogue Scale (VAS), Bournemouth Neck Questionnaire (BCI), Neck Disability Index (BBI), Neck Pain and Disability Scale (BAOS), Short Form-36 (SF-36), Joint Mobility Span (ROM) and Deep Flexor Muscle Endurance (DFCI) were measured as time and pressure.