Bir eğitim araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğinde hasta-hekim ilişkisinde güven iletişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of trust communication in patient-physician relationship in a family medicine outpatient clinic of an education and research hospital
- Tez No: 806080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada hasta-hekim ilişkisinde güven iletişiminin ve bazı sosyodemografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılan veriler elde edilirken katılımcılara ilgili literatür doğrultusunda, araştırmacılar tarafından hazırlanmış 12 sorudan oluşan sosyodemografik veri anketi ve 19 sorudan oluşan ''HASTA-HEKİM İLİŞKİSİNDE GÜVEN İLETİŞİMİ ÖLÇEĞİ ''anketi uygulanmıştır. Bu ölçek; KOCA Ş., ERİGÜÇ G. tarafından 2020 yılında Türkçe geçerlilik-güvenirlik çalışması yapılarak Türkiye Ölçme Araçları Dizininde de yer almıştır. Anketlerden elde edilen veriler sonucunda elde edilen ölçek toplam puanı ve ölçeğin üç alt boyutunun puanları bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 24 paket programında yapılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk yöntemi ile değerlendirilmiştir. Shapiro Wilk'e göre tüm kategorilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple veri analizinde parametrik olmayan analiz yöntemleri kullanılmıştır. İki kategorik değişkenin bir bağımlı değişken üzerine etkisi Mann Whitney U, ikiden fazla kategorik değişkenin bir bağımlı değişken üzerine etkisi Kruskall-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Sıralı değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular ve Sonuç: Çalışmaya 141'i kadın 61'i erkek olmak üzere 202 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 43,27 olup en küçük katılımcı 18 yaşında; en büyük katılımcı 79 yaşındadır. Tüm katılımcıların verdikleri ölçek toplam puan ortalaması 90 üzerinde 76 olarak tespit edilmiş ve hastaların hekimlere ortalamanın üzerinde güvendiği saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma statüsü, sahip olunan çocuk sayısı, eğitim düzeyi, ikamet durumu, kronik hastalık öyküsü, sigara ve alkol kullanım öyküsünün hastaların hekimlerine duyduğu güven üzerinde anlamlı fark yaratmadığı saptanmıştır. Gelir düzeyi sorgulamasında asgari ücret kadar kazanan hastaların asgari ücretin üstünde kazanan hastalara göre hekim kararlarına daha çok güvendiği gösterilmiştir. Hastane yatış öyküsü olan hastalar genel ölçek toplam puanında ve hekim ödeme davranışına güven kategorisinde hastane yatışı olmayan hastalara göre daha az puan vermiştir. Anahtar sözcükler : Güven, iletişim, hasta-hekim ilişkisi, güven iletişimi ,birinci basamak
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to investigate trust communication in patient-physician relationship and its relationship with some sociodemographic variables. Materials and Method: While obtaining the data used in the study, a sociodemographic data questionnaire consisting of 12 questions prepared by the researchers in line with the relevant literature and a questionnaire consisting of 19 questions ''TRUST COMMUNICATION IN PATIENT-PHYSICIAN RELATIONSHIP SCALE'' were applied to the participants. This scale; KOCA Ş., ERIGÜÇ G. In 2020, the Turkish validity-reliability study was carried out by the Turkish Measurement Tools Index was also included in Turkey. The data obtained from the questionnaires and the total scores of the scale and the scores of the three sub-dimensions were considered as dependent variables. The statistical evaluation of the data obtained from the questionnaires used in the study was made in SPSS (Statistical PacketforTheSocialScience) 24 package program. The normal distribution of continuous variables was evaluated by Shapiro Wilk method. According to Shapiro Wilk, it was determined that all categories were not normally distributed. For this reason, nonparametric analysis methods were used in data analysis. The effect of two categorical variables on one dependent variable was analyzed by Mann Whitney U, and the effect of more than two categorical variables on one dependent variable was analyzed by Kruskall-Wallis test. The relationships between ordinal variables were evaluated with Spearman correlation tests. Results and Conclusion : The study included 202 patients, 141 females and 61 males. The mean age of the participants was 43.27 years, the youngest participant was 18 years old and the oldest participant was 79 years old. The mean total score of the scale given by all participants was 76 over 90 and it was determined that patients trusted physicians above average. It was found that gender, age, marital status, employment status, number of children, education level, residence status, history of chronic diseases, history of smoking and alcohol use did not make a significant difference on patients' trust in their physicians. In the income level questionnaire, it was shown that patients earning the minimum wage trusted physician decisions more than patients earning above the minimum wage. Patients with a history of hospitalization gave lower scores in the general scale total score and in the category of trust in physician payment behavior than patients without hospitalization. Keywords : Trust, communication, patient-physician relationship, trust communication, primary care