Sosyobilimsel konuya yönelik 7.sınıf öğrencilerinin tutumlarının ve informal akıl yürütme desenlerinin incelenmesi
Examination of 7th grade students' attitudes and informal reasoning patterns towards socioscientific issue
- Tez No: 806095
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güncel fen bilimleri programında bireylerin bir problem durumuna yönelik görüşlerini gerekçeleri ile sunmaları beklenmektedir. Bu durum alan yazında geçen sosyobilimsel konular aracılığı ile kazandırılabilir. Öğrencilerin sosyobilimsel konulara yönelik tutumları ve güncel bir sosyobilimsel konu olan ''tasarım bebeklere'' yönelik informal akıl yürütme desenlerinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Öğrencilerin tasarım bebek konusuyla ilgili informal akıl yürütmelerini bütüncül incelemek amaçlı nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Çalışma grubu Erciş ilçe merkezine yakın bir devlet okulunda 7. sınıfta öğrenim gören 24 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin informal akıl yürütme sürecinde kullandıkları desenleri incelemek için Wu & Tsai (2007)'nin geliştirmiş olduğu çerçeve kullanılarak nitel bulgular elde edilmiştir. Nitel verilerin analizi yapıldıktan sonra nitel veriler nicel hale getirilmiştir. Nicel analiz yapılırken gruplar normal dağılım gösterdiği için iki gruplu değişkenler için bağımsız gruplar t testi, iki ve daha fazla grup bulunan değişkenler için çapraz tablo ve ki kare testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda 7. sınıf öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun tasarım bebeklerin dünyaya gelme fikrine yönelik katılmıyorum şeklinde görüş bildirdikleri, görüş bildirme şekillerinin ise sezgisel olduğu görülmüştür. İnformal akıl yürütme deseni olarak en çok sosyal-toplumsal desenini kullandıkları, ortaya koydukları argüman biçimlerinde ise destekleyici argüman sayılarının çürütücü ve karşıt argüman geliştirme sayılarına göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. 7. sınıf öğrencilerinin sosyobilimsel konuya yönelik tutumlarında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna da ulaşılmıştır. Bu çalışma ile birlikte öğrencilerin tasarım bebekle ilgili informal akıl yürütme desenlerinin tespit edilip geliştirilmesi ve güncel bir sosyobilimsel konu olan tasarım bebekle ilgili farkındalık oluşturması da beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current science education program, individuals are expected to present their opinions on a problem situation along with their justifications. This can be achieved through the use of socioscientific issues discussed in the literature. The aim of the study is to examine students' attitudes towards socioscientific issues and their informal reasoning patterns regarding a current socioscientific topic,“designer babies.”A mixed-method approach, combining qualitative and quantitative methods, is preferred to holistic analyze students' informal reasoning patterns related to designer babies. The study group consists of 24 students in the 7th grade attending a public school near the center of Erciş district. Qualitative findings were obtained by using a framework developed by Wu & Tsai (2007) to examine the patterns used by students in their informal reasoning process. After the analysis of qualitative data, the qualitative data were transformed into quantitative data. During the quantitative analysis, independent samples t-tests were used for variables with two groups, as the groups showed a normal distribution. For variables with two or more groups, cross-tabulation and chi-square tests were conducted. The study found that the majority of 7th-grade students expressed disagreement with the idea of designer babies, and their ways of expressing their views were observed to be intuitive. The most commonly used informal reasoning pattern was the socio-cultural pattern, and it was observed that the number of supporting arguments outweighed the number of refuting and counter-arguments in the arguments put forward by the students. The study also found no significant difference in students' attitudes towards the socioscientific issue based on gender. This study aims to identify and develop students' informal reasoning patterns related to designer babies and raise awareness about the contemporary socioscientific issue of designer babies.