Sanal gerçeklik destekli ters yüz öğrenme modelinin uygulanması: Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesi örneği
Application of virtual reality supported flipped learning model: Example of Solar System and Beyond unit
- Tez No: 806096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İletişim ve bilgi teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler farklı alanlarda olduğu gibi eğitim sisteminde de önemli farklılıkları meydana getirmiştir. Bu farklılıklardan ötürü Fen Bilimleri dersinin öğretiminde çalışma konusu olarak teknolojinin kullanılması literatürde sıkça tercih edilmektedir. Bundan dolayı bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik destekli ters yüz öğrenme modelinin Güneş Sistemi ve Ötesi ünitesinde 7. sınıf öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve görüşleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada belirlenen amaca yönelik kapsamlı bir inceleme yapılması hedeflenmiş ve bu doğrultuda karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunun örneklem grubunu, uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Van ili Muradiye ilçesine bağlı bir ortaokulunun 7.sınıfında öğrenim gören 22 öğrenci; nitel boyutunu ise, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 6 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri; akademik başarı testi, astronomi tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış mülakat formu olmak üzere üç farklı şekilde elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, wilcoxon işaretli sıralar testi ve bağımlı t- testi; nitel verilerde içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, öğrencilerin sanal gerçeklik destekli ters yüz öğrenme modeli ile işlenen derste daha başarılı oldukları yani isatistiksel olarak akademik başarılarındaki artışın anlamlı bulunduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu uygulamaya karşı öğrencilerin tutumlarının olumlu yönde geliştiği gözlemlenmiştir. Görüşmeler sonucunda öğrenciler, tüm süreç boyunca aktif olduklarını, uygulama sayesinde Fen Bilimlerinde yer alan soyut kavramların öğretiminin kolaylaştığı, uygulamada kullanılan görseller sayesinde kalıcılığın arttığını ifade etmişlerdir. Çalışmada elde edilen sonuçlar sanal gerçeklik ve ters yüz sınıf modelinin fen öğretiminde uygulanabilirliğini ortaya koymuş olup ileride gerçekleştirilecek çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in communication and information technologies have created important differences in the education system as well as in different fields. Due to these differences, the use of technology as a study subject in the teaching of Science is frequently preferred in the literature. Therefore, the aim of this study is to examine the effect of virtual reality supported flipped learning model on the academic achievement, attitudes and opinions of 7th grade students in the Solar System and Beyond unit. In the study, it was aimed to make a comprehensive examination for the determined purpose and in this direction, the explanatory sequential design, one of the mixed method designs, was used. The sample group of the quantitative dimension of the study consists of 22 students studying in the 7th grade of a secondary school in the Muradiye district of Van in the 2021-2022 academic year, selected by convenient sampling method; The qualitative dimension consists of 6 students determined by criterion sampling method. The data of the study; It was obtained in three different ways: academic achievement test, astronomy attitude scale and semi-structured interview form. In the analysis of quantitative data, Wilcoxon signed-rank test and dependent t-test; Content analysis method was used in qualitative data. When the data obtained in the study were evaluated, it was determined that the students were more successful in the course taught with the virtual reality supported flipped learning model, that is, the increase in their academic achievement was statistically significant. At the same time, it was observed that students' attitudes towards this practice improved positively. As a result of the interviews, the students stated that they were active throughout the whole process, that the teaching of abstract concepts in Science became easier thanks to the application, and that the permanence increased thanks to the visuals used in the application. The results obtained in the study revealed the applicability of virtual reality and flipped classroom model in science teaching and it is thought that it will contribute to future studies.