Arnavutçada fiil
Verb in Albanian language
  1. Tez No: 806119
  2. Yazar: TOLGA DİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKJIR KADRIU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, Arnavutçadaki fiillerin şekil bilgisi incelenecektir. Başlangıçta genel olarak Arnavutçanın dil bilgisi ve özellikle fiiller alanında yapılan önemli çalışmalar kronolojik bir sırayla tespit ve analiz edilecektir. Birinci bölümde Arnavutçada fiillerin yapıları, işlev ve anlamları, kılınışları ve çatıları ayrı başlıklarda detaylıca incelenecektir. Aynı bölümde fiillerin çekim sistemi, kip ve zamanlar, olumsuzluk ve soru biçimleri ile anlam, zaman ve işlev kaymaları da ayrı başlıklar altında açıklanacaktır. İkinci bölümde ise Arnavutçada çekimli ve çekimsiz fiillerin üzerinde durulacaktır. Çekimli fiillerin içinde yer alan etken fiiller daha sonra ise edilgen fiillerin Arnavut dilinin çekim sistemindeki yerleri ile kip ve zamanlardaki işlevleri tespit edilecektir. Son olarak Arnavutçanın çekimsiz fiillerine yer verilecektir. Sonuç ve öneri bölümünde yapılan çalışmanın ortaya koyduğu bilimsel sonuçlar tahlil edilecek ve öneriler sıralanacaktır. Kaynakça kısmında da tezimiz boyunca kullanılan bütün eserler yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological information of verbs in Albanian will be examined. Initially, general studies on the grammer of Albanian, especially in the field of verbs, will be identified and analyzed in chronological order. In the first section, the structures, functions, meaning, congjugations and voices of verbs in Albanian will be thoroughly examined under seperate headings. The same section will also explain the conjugations system of verbs, moods and tenses, negative and interrogative forms, as well as shifts in meaning, tense and function under seperate headings. The second section will focus on conjugated and unconjugated verbs in Albanian. Within conjugated verbs, the position of active verbs and later the functions of passive verbs in conjugation system of the Albanian, as well as their roles in moods and tenses, will be determined. Finally, unconjugated verbs in Albanian will be included. In the conclusion and recommendation section, the scientific results obtained from the study will be analyzed and recommendations will be presented. The bibliography will include all the references used thoroughout the thesis.