Elektronik ticaretin vergilendirilmesinden kaynaklanan sorunlar, çözüm önerileri ve vergi denetimine etkisi
Problems arising from the taxation of electronic commerce, solution proposals and its impact on tax audit
- Tez No: 806121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler birçok farklı alanı etkilediği gibi ticari hayatı da büyük ölçüde etkilemiştir. Geleneksel ticaret hayatının yanı sıra yıllar itibariyle gelişme gösteren ve günümüzde ciddi anlamda kullanıcıya ulaşan e-ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. E-ticaretin ortaya çıkması ve gelişimi hususunda en temel faktör ise internet olmaktadır. İnternetin gittikçe gelişme göstermesi ve kullanıcı sayılarındaki artış ticaret hayatını da etkisi altına alarak e-ticaretin daha da yaygınlaşmasına neden olmuştur. Günümüzde birçok kişi ve kuruluş dijital ortam üzerinden uluslararası ticari faaliyetlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda, e-ticaretin sınırları ortadan kaldırdığını ve tarafların daha kolay bir şekilde ticari faaliyette bulunmalarını sağladığını söylemek mümkündür. Geleneksel ticaret anlayışına ek olarak ortaya çıkan e-ticaret olgusu birçok konuda avantaj sağladığı gibi bazı sorunların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sorunların başında, e-ticarette gerçekleştirilen faaliyetlerin vergilendirilmesi hususu gelmektedir. Söz konusu ticari faaliyetlerin dijital ortam üzerinden yapılması ve devletlerin bu faaliyetleri tespit etmekte yaşadığı güçlükler ve bu konuda yaşanılan belirsizlikler çeşitli sorunların da doğmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan bazıları; gelirin elde edildiği yer, kimlik ve ödeme bilgileri ile matrahın tespitinde yaşanan belirsizlikler şeklinde örneklendirilebilmektedir. Dolayısıyla, BİT'de yaşanan gelişmeler çerçevesinde ticaret hayatı da bundan etkilenmiştir. E-ticaretin coğrafi sınırları ortadan kaldırması, uluslararası ticaret faaliyetlerin avantajlarını artırmış olsa da, devletler arasında ortaya çıkan sorunları çözme konusunda yeterli olamamaktadır. Bu anlamda, e-ticaret faaliyetlerinin tespitinde yaşanılan güçlükler devletlerin etkin vergi denetimi gerçekleştirememelerine ve bu anlamda ciddi vergi kayıpları yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu sorunlara yönelik olarak çeşitli uluslararası kuruluşların çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, e-ticaretin vergi denetimi üzerindeki etkilerini incelemek, yaşanan sorunları ele almak ve çeşitli çözüm önerileri sunmaktır. Ayrıca, e-ticaretin ticaret anlayışına yeni bir boyut kazandırdığı ve teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte yaşanılan olumsuzlukların da çözüme kavuşturulacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments in technology have affected many different fields, including commercial life to a great extent. In addition to traditional commerce, the concept of e-commerce, which has shown progress over the years and has now reached a serious user base, has emerged. The fundamental factor in the emergence and development of e-commerce is the internet. The increasing development of the internet and the increase in the number of users have also affected commercial life, leading to the widespread use of e-commerce. Nowadays, many individuals and organizations can easily carry out their international commercial activities through the digital environment. In this sense, it is possible to say that e-commerce has eliminated boundaries and enabled parties to engage in commercial activities more easily. In addition to the traditional concept of commerce, the emergence of ecommerce has provided advantages in many areas while also causing some problems. The taxation of activities carried out in e-commerce is the foremost issue among these problems. The fact that these commercial activities are carried out via the digital environment and the difficulties that governments face in detecting these activities, as well as the uncertainties in identifying the location of income, identity and payment information, and determining the tax base, create various problems. Therefore, developments in information technology have also affected commercial life. Although e-commerce eliminates geographical boundaries and increases the advantages of international trade activities, governments are not sufficient in solving the problems that arise between them. In this regard, difficulties in detecting e-commerce activities lead to governments not being able to carry out effective tax audits and suffering from serious tax losses. Various international organizations continue to work on solutions to these problems. The purpose of this study is to examine the effects of e-commerce on tax audits, address the problems that arise, and propose various solutions. It is also understood that e-commerce has added a new dimension to the concept of commerce and that the negative effects resulting from technological developments will be resolved.