Milli eğitim bakanlığı ortaöğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları: Çankırı örneği
Occupational health and safety studies in secondary education institutions of the ministry of national education: The sample of Çankırı
- Tez No: 806135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu sadece işyerleri ile ilgili değil, okullara yönelik kararları da içerir. Okullarda müdür, işveren görevindedir.İSG konusunda işverenlere büyük sorumluluk düşmektedir. Çalışma, Çankırı il merkezine bağlı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kurumlarında İSG çalışmalarını incelemek için yapıldı. Tanımlayıcı tipte olan çalışmada konu ile ilgili anket soruları hazırlandı. Ankette sosyodemografik özellikler ve İSG'ye yönelik sorular soruldu. Çalışmada 180 eğitim kurumunda görev yapan 159 okul idarecisi örnekleme alındı. Verilerin analizinde SPSS 25 sürümü, tanımlayıcı istatistik, normallik testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
KAYA, Hasan. Occupational Health and Safety Studies in Secondary Education Institutions of the Ministry of National Education, Çankırı Example (Master's Degree), Çankırı, 2023. The Occupational Health and Safety (OHS) Law No. 6331 includes decisions not only about workplaces but also for schools. In schools, the principal is the employer. Employers have a great responsibility for OHS. The study was carried out to examine the OHS studies in the Ministry of National Education (MEB) institutions affiliated to the provincial center of Çankırı. In the descriptive study, survey questions were prepared on the subject. In the questionnaire, questions about sociodemographic characteristics and OHS were asked. In the study, 159 school administrators working in 180 educational institutions were included in the sample. SPSS version 25, descriptive statistics and normality tests were used in the analysis of the data.