Ortopedi ve travmatoloji'de sanal gerçeklik; Faydaları ve geleceği üzerine randomize kontrollü klinik çalışma
Virtual reality in orthopedics and traumatology; randomized controlled clinical trial on benefits and future
  1. Tez No: 806134
  2. Yazar: YUNUS CAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ADANAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş ve Amaç: Sanal gerçeklik gözlükleri ile gerçeğe çok yakın simülasyonlar havacılık sektöründe uzun zamandır kullanılmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında literatür hızla gelişmektedir. Artroskopik cerrahi becerileri arttırmak için etkili bir yöntem olduğu literatürde mevcuttur. Sanal gerçeklikte cerrahi simülasyon eğitimi alan grup ile konvansiyonel yöntemlerle eğitim alan grubun; bilgi edinme süreçleri ve cerrahi teknik beceri gelişimlerini kıyaslayacak bu çalışmada; mevcut literatür gözden geçirilmesiyle sanal gerçeklik simülasyonlarının ortopedik cerrahideki kullanım olanaklarını, asistan hekimlerin eğitimlerine olası katkılarını ve geleceğini değerlendirmektedir. Materyal ve Metod: Bu randomize klinik çalışmada sanal gerçeklik gözlüğü ile total diz artroplastisi simülasyonu pratiği yapan ortopedi ve travmatoloji araştırma görevlisi grup ile konvansiyonel eğitim alan grubun cerrahi performansları kıyaslanacaktır. Bulgular: Sanal gerçeklik cerrahi simülasyonu ile ameliyat öncesi pratik yapan grup kontrol grubuna göre cerrahi işleyiş ve akıcılık, zaman ve hareketin etkin kullanımı açısından üstün bulundu. Dokuya saygı ve cerrahi aletlere hakimiyet açısından kontrol grubu ile benzer sonuçlar verdi. Sonuç: Sanal gerçeklik cerrahi simülasyonları ile total diz protezi gibi çok adımlı cerrahilerin basamaklarını öğrenip pratik yapmak, gerçek cerrahi performansa katkı sağlar. Cerrahi eğitim alan asistan hekimlerin cerrahi işleyiş, akıcılık ve zaman açısından gelişmesi için kullanılabilir. Sanal gerçeklik cerrrahi simülasyonlarının açık cerrahilerdeki etkinliği ile ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
İntroduction: The aviation industry has been using virtual reality for highly realistic simulations for a long time. The field of physical therapy and rehabilitation is also rapidly advancing in this area. It is well-documented that VR can effectively improve arthroscopic surgical skills. In this study, researchers aim to compare the learning processes and surgical skill development between a group that received surgical simulation training through VR and a group that underwent conventional training methods. By reviewing existing literature and conducting surveys, the study aims to assess the potential benefits of VR simulations in orthopedic surgery education, particularly in the training of resident physicians, and explore its future prospects. Material and Methods In this study, we compare the surgical performance of two groups of residents in orthopedic and traumatology. One group practiced total knee arthroplasty simulation using virtual reality headsets, while the other group received conventional training. The study aims to determine if there is a difference in surgical performance between the two groups. Results: The group that practiced preoperative exercises using virtual reality surgical simulation was found to be superior to the control group in terms of surgical workflow and efficiency, effective utilization of time and motion. However, similar results were obtained between the two groups in terms of, respect for tissue, and mastery of surgical instruments. Conclusion: Learning and practicing the steps of complex surgeries such as total knee replacement with virtual reality surgical simulations can contribute to real surgical performance. Virtual reality surgical simulations can be used to improve the surgical flow, proficiency, and timing of surgical trainees. Further research is needed on the effectiveness of virtual reality surgical simulations in open surgeries.