Tekvando Türk milli takım sporcularının uyku kalitelerinin araştırılması
Investigating the sleep quality of tekvando Turkish national team atletes
- Tez No: 806147
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA, DOÇ. DR. ŞAKİR GICA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Tekvando Türk Milli Takım sporcularının uyku kalitelerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarında ülkemizi Tekvando branşında temsil edecek olan ve o an hazırlık kampında bulunan 8 erkek milli sporcu üzerinde gönüllü olarak, pandemi döneminde yapılmıştır. Katılımcılar üç gün uyku bandlı ve üç günde uyku bandsız uyku kalite ölçümleri akıllı bileklik (MİFİT 4) ile ölçülmüştür. Uyku bandlı ve bandsız olarak üçer günlük ölçümler sürecinde aynı antrenman programı uygulanmıştır. Pitssburg uyku kalite indeksine (PUKİ) göre uyku puanları belirlenmiş olup, akıllı bileklik ile ölçülen ve kendi algıladıkları uyku süreleri karşılaştırılmıştır. Sporcuların yaşları ortalama 20,75±1,753 yıl, boyları ortalaması 184,00±7,171 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 73,38±14,372 kg ölçülmüştür. Araştırmaya katılan sporcuların uyku bandlı minimum KAH ortalaması 41,38±1,768 dk, uyku bandsız minimum KAH 41,87±1,959 dk, dinlenik nabız ortalama 53,75±5,470 dk, ortalama KAH 79,00±8,685 dk, uyku bandı kullanmadan elde edilen derin uyku ortalaması 90,12±36,380 dk, uyku bandı kullanarak elde edilen derin uyku ortalaması 159,46±38,695 dk, uyku bandı kullanmadan elde edilen uyku süreleri ortalaması 463,31±57,04 dk ve uyku bandı kullanarak elde edilen uyku süreleri ortalaması 506,85±59,678 dk olarak bulunmuştur. Algılanan uyku süreleri ortalaması ise 487,50±50,071 dk, PUKİ toplam puanları 6,25±2,375 olarak tespit edilmiştir. Uyurken uyku bandı takan sporcuların uyku bandı takmayan sporculara göre derin uyku sürelerinin anlamlı derecede daha uzun olduğu tespit edilmiştir (P0,05). Sporcuların saat ile ölçülen uyku süresi ile algılanan uyku süreleri karşılaştırıldığında da, anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur (P>0,05). Sonuç olarak, uyku bandı takan sporcuların derin uyku sürelerinin daha uzun olduğu anlaşılmış olup, uyku bandının toplam uyku süresine etki etmediği sonucuna varılmıştır. Uyku kalitesinin arttırılmasında ve derin uyku süresinin uzatılmasında uyku bandı kullanılmasının önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the sleep quality of Taekwondo Turkish National Team athletes. The study was carried out voluntarily, during the pandemic period, on 8 male national athletes who will represent our country in the Taekwondo branch at the Tokyo 2020 Olympic Games and are in the preparation camp at that time. Participants' sleep quality measurements were measured with a sleep band for three days and without a sleep band for three days with a smart wristband (MIFIT 4). The same training program was applied during the three-day measurements, with and without a sleep band. Sleep scores were determined according to the Pitssburg sleep quality index (PUKI), and their self-perceived sleep durations measured with a smart bracelet were compared. Average age of the athletes was 20.75±1.753 years, average height was 184.00±7.171 cm, and average body weight was 73.38±14.372 kg. The mean HR of the athletes participating in the study was 41.38±1.768 minutes with sleep bands, minimum HR without sleep bands was 41.87±1.959 minutes, mean resting heart rate was 53.75±5.470 minutes, mean HR was 79.00±8.685 minutes, and without using a sleep band, the mean HR The average of deep sleep was 90.12±36.380 minutes, the average of deep sleep was 159.46±38.695 minutes using a sleep band, the average of sleep times was 463.31±57.04 minutes without using a sleep band, and the average of sleep times using a sleep band was It was found to be 506.85±59.678 minutes. The mean perceived sleep duration was 487.50±50.071 minutes, and the total PSQI scores were found to be 6.25±2.375. It was determined that the deep sleep times of the athletes who wore a sleeping band while sleeping were significantly longer than those who did not wear a sleeping band (P0.05). When the sleep duration measured by the clock and the perceived sleep duration of the athletes were compared, it was found that there was no significant difference (P>0.05). As a result, it was understood that the deep sleep times of the athletes wearing the sleep band were longer, and it was concluded that the sleep band did not affect the total sleep time. The importance of using a sleep band in increasing sleep quality and prolonging deep sleep time has been understood.