İntraoperatif tramadol fentanil'e eşdeğer mi?
Is intraoperative tramadol equivalent to fentanyl?
  1. Tez No: 806146
  2. Yazar: RAHŞAN DİLEK OKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GAMZE DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada laparaskopik kolesistektomi planlanan hastalarda eş etkinlikteki tramadol ve fentanilin preemptif ve intraoperatif olarak kullanımının intraoperatif hemodinami, analjezik tüketimi, postoperatif derlenme ve postoperatif ağrı üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya yerel etik komitesinin yazılı izni ve hasta onamı alındıktan sonra laparaskopik kolesistektomi ameliyatı planlanan 20-75 yaş arası, ASA I-II grubu 120 hasta dahil edildi ve rastgele dört gruba ayrıldı. Standart monitörizasyon sonrası, indüksiyon Grup FB(Fentanil bolus) ve Fİ (Fentanil infüzyon) de, 2 gr kg-1 fentanil, Grup TB(Tramadol bolus) ve Tİ(Tramadol infüzyon) de, 2 mg kg-1 tramadol sonrası propofol ve rokuronium ile sağlandı. İdamede oksijen, hava ve sevofluran kullanıldı. Entübasyon sonrası, hasta solutulana kadar Fİ grubunda 0.5 gr kg-1 saat-1 fentanil, Ti grubunda 0.5 mgr kg-1 saat-1 tramadol infüzyonuna başlandı. İhtiyaçları olduğunda fentanil grubuna, 0.5 gr kg-1 fentanil, tramadol grubuna 0.5 mgr kg-1 tramadol ilavesi uygulandı. Postoperatif VAS değeri >5 olan hastalara i.m. meperidin uygulandı. Analjezik ilavesi sonrası fentanil gruplarında SpO2 değerlerindeki düşüklük, indüksiyondan hemen sonra fentanil gruplarında SAB, DAB, OAB da anlamlı azalma, entübasyon sonrası 1.dakikada tramadol gruplarında KAH SAB, DAB ve OAB da anlamlı artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of preemptive and intraoperative use of tramadol and fentanyl with equal efficacy on intraoperative hemodynamics, analgesic consumption, postoperative recovery, and postoperative pain in patients planned for laparoscopic cholecystectomy. After obtaining written permission from the local ethics committee and patient consent, a total of 120 patients between the ages of 20-75 years, classified as ASA I-II and planned for laparoscopic cholecystectomy, were included in the study and randomly divided into four groups. Following standard monitoring, induction was achieved by propofol and rocuronium after 2 gr kg-1 of fentanyl was given to patients in the FB (Fentanyl bolus) and FI (Fentanyl infusion) groups, and 2 mg kg-1 of tramadol to those in the TB (Tramadol bolus) and TI (Tramadol infusion) groups. Oxygen, air, and sevoflurane were used during maintenance. After intubation, a fentanyl infusion of 0.5 gr kg-1 hour-1 was started in the FI group and a tramadol infusion of 0.5 mgr kg-1 hour-1 in the TI group until patients were extubated. When necessary, an additional dose of 0.5 gr kg-1 of fentanyl was administered to the fentanyl groups, and 0.5 mgr kg-1 of tramadol to the tramadol groups. IM meperidine was administered to patients with postoperative VAS score >5.