Esnek düz tabanlı bireylerde üç boyutlu ayak-ayak bileği egzersizi ve kalça abduktor ve eksternal rotator kuvvetlendirme egzersizininetkisinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
A comparison of the effect of three-dimensional foot-ankle exercise and hip abductor and external rotator strengthening exercise in flexible flatfooted individuals: A randomized controlled trial
- Tez No: 876932
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KAFA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada asemptomatik esnek düz tabanlı bireylerde, kısa ayak egzersizine ilave üç boyutlu ayak-ayak bileği egzersizi ile kalça abduktor ve eksternal rotator kuvvetlendirme egzersizinin (midye egzersizinin) medial longitudinal ark yüksekliği, statik ayak postürü, alt ekstremite izometrik kas kuvveti ve alt ekstremite performansı (plantar fleksör odaklı alt ekstremite enduransı, tek bacak öne sıçrama ve dinamik denge performansı) üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 18-40 yıl yaş arası 56 birey dâhil edildi. Katılımcılar rastgele ayak egzersiz grubu (n=19), kalça egzersiz grubu (n=18) ve kontrol grubu (n=19) olarak üç gruba ayrıldı. Medial longitudinal ark yüksekliği naviküler düşme testi ile, ayak postürü Ayak Postür İndeksi-6 ile, izometrik kas kuvveti dijital hand-held dinamometre ile, plantar fleksör odaklı alt ekstremite enduransı topuk yükseltme testi ile, tek bacak öne doğru sıçrama performansı tek bacak öne sıçrama testi ile, dinamik denge Y denge testi ile değerlendirildi. Değerlendirmeler çalışmanın başlangıcında ve sonunda olmak üzere iki kez tekrarlandı. Altı hafta boyunca, ayak egzersiz grubuna üç boyutlu ayak-ayak bileği ve kısa ayak egzersizi; kalça egzersiz grubuna midye ve kısa ayak egzersizi; kontrol grubuna sadece kısa ayak egzersizi uygulandı. Üç boyutlu ayak-ayak bileği ve midye egzersizi haftanın iki günü fizyoterapist gözetiminde, bir gün ev egzersizi olarak; kısa ayak egzersizi ise günlük, iki gün fizyoterapist gözetiminde, diğer günler ev egzersizi olarak planlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of three-dimensional foot-ankle exercise and hip abductor and external rotator strengthening exercise (clam exercise) on medial longitudinal arch height, static foot posture, lower extremity isometric muscle strength and lower extremity performance (plantar flexor-focussed lower limb endurance, single leg forward jump and dynamic balance performance) in asymptomatic flexible flatfooted individuals. The study included 56 individuals aged 18-40 years. The participants were randomly divided into three groups as foot exercise group (n=19), hip exercise group (n=18) and control group (n=19). Medial longitudinal arch height was assessed with the navicular drop test, foot posture was assessed with the Foot Posture Index-6, isometric muscle strength was assessed with a digital hand-held dynamometer, plantar flexor focused lower extremity endurance was assessed with the heel raise test, single leg forward jump performance was assessed with the single leg forward jump test, and dynamic balance was assessed with the Y balance test. The evaluations were repeated twice at the beginning and end of the study. For six weeks, three-dimensional foot-ankle and short-foot exercises were performed in the foot exercise group; clam and short-foot exercises were performed in the hip exercise group; and only short-foot exercises were performed in the control group. Three-dimensional foot-ankle and clam exercises were planned as two days a week under the supervision of a physiotherapist and one day as home exercise; short-foot exercise was planned as two days a week under the supervision of a physiotherapist and the other days as home exercise.