Lateral kolon uzatma (Evans osteotomisi) yapılan pediatrik pes planuslu hastalarda iliak ve fibular otogreft ile shell plak uygulamasının klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical results of iliac and fibular autograft with shell plate application in pediatric pes planus patients undergoing lateral column extension (Evans osteotomy)
  1. Tez No: 930831
  2. Yazar: MUSTAFA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORÇUN AKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
“Fleksibl pes planus”(esnek düztabanlık) ya da“pes planovalgus”çocukluk çağının en sık görülen ayak deformitesi olup çocuk büyükdükçe arkın oluştuğu deformitenin düzeldiği görülsede belli hasta grubunda konservatif tedaviyle de sonuç alınamamış olup doğru endikasyonlarla osteotomi ve yumuşak doku prosedürlerinin kombine kullanıldığı cerrahi prosedürler uygun görülmüştür. İdiopatik, esnek pes planuslu ve konservatif tedaviyle yanıt alınamayan ağrıları olan pediatrik hastalarda,hem radyolojik ve fonksiyonel iyileşme hemde daha erken rehabilitasyon ile hastaların yaşam kalitesini artırmak için lateral kolon uzatma osteotomisini standartize ederek yeni bir cerrahi planlama yapılması amaçlanmıştır. Belirgin gözle görülebilir bir deformiteye neden olarak aile ebevenylerinin endişelenmesine hatta bazı hastalarda cerrahi girişimin kaçılnılmaz olduğu erişkin yaşlara kadar devam ederek hayat kalitesini düşüren pes planus için birden çok teknikle yapılan lateral kolon uzatma prosedürü için hastanın fonksiyonel iyileşmesini ve sosyal hayata dönüşünü en erken sağlamak için geçerli bir sonuç ölçütü standardize edilmelidir, böylece semptomatik düztabanlık için yapılan cerrahi tüm müdahalelerin sonuçları daha net ve objektif bir şekilde anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
“Flexible Pes Planus”(Flexible Flatfoot) or“Pes Planovalgus”is the most common foot deformity in childhood. Although the deformity tends to resolve as the child grows and the arch develops, in certain patient groups, conservative treatment fails to produce results. In such cases, surgical procedures that combine osteotomy and soft tissue techniques with proper indications are considered appropriate. In pediatric patients with idiopathic, flexible pes planus who experience pain unresponsive to conservative treatment, a new surgical planning approach has been proposed. The aim is to standardize lateral column lengthening osteotomy to achieve both radiological and functional improvement, enhance the quality of life, and facilitate earlier rehabilitation. Pes planus, which causes a visible deformity that raises parental concerns and, in some cases, leads to unavoidable surgical intervention continuing into adulthood and reducing quality of life, requires a standardized outcome measure for lateral column lengthening procedures. Such standardization would facilitate the earliest possible functional recovery and return to social life for the patient. Additionally, it would allow the results of all surgical interventions for symptomatic flatfoot to be more clearly and objectively understood.