Adölesan bireylerde problem çözme becerisi ve irrasyonel inanışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between problem solving skills and irrational beliefs in adolescents
- Tez No: 806178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, erken dönem adölesan bireylerin problem çözme becerisi ve irrasyonel inanışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırma örneklemine, 15 Nisan-15 Haziran 2022 tarihleri arasında Keçiören ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 6., 7. ve 8. Sınıf 353 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak: ''Veri Toplama Formu'', ''Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri'' ve ''Ergenler İçin Mantıkdışı İnanç Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin girişi ve analizinde, Excel ve SPSS-26 paket programları; verilerin yorumlanmasında, tanımlayıcı istatistikler ve frekans tabloları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive relational type in order to determine the relationship between problem solving skills and irrational beliefs of early adolescent individuals. In the research sample, 353 6th, 7th and 8th grade students studying at a secondary school in Keçiören district between 15 April and 15 June 2022 were included. Data collection tools such as“Data Collection Form”,“Problem Solving Inventory for Children”and“Irrational Belief Scale for Adolescents”were used in the research. Excel and SPSS-26 package programs in data entry and analysis; Descriptive statistics and frequency tables were used to interpret the data.