Adölesan eroin bağımlılarında çocukluk çağı travmları,stresle başa çıkma yöntemleri ve aile işlevlerinin değerlendirilmesi
Childhood traumas, coping with stress and evaluation of family functions in adolescent heroin addicts
  1. Tez No: 617998
  2. Yazar: ATİLLA ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Madde bağımlılığı adölesan yaş grubunda, son zamanlarda Dünya'da ve ülkemizde ciddi sorun olmaya başlamıştır. Madde kullanım bozukluğu (MKB) etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, ortaya çıkmasında birçok etkenin rol oynadığı multifaktöriyel bir durumdur. Madde kullanımında genetik geçişin de belirgin olduğu bilinmektedir. Bağımlılığın tüm aile bireylerini etkileyen sendromal bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Aileler, adölesanların bağımlı olduğunu öğrendiğinde olayın üzerinden sıklıkla uzun bir süre geçmiş bulunmaktadır. Ergenlik dönemi, madde kullanma riskinin en fazla olduğu dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde arkadaş ortamı ve akran ilişkileri, aile ilişkilerinden daha fazla ön plana çıkmaktadır. Ergenler; davranışlarını kontrol edememe, çabuk karar verme, risk alma, merak, yenilik ve heyecan arama, ebeveynlerden farklı kimlik oluşturma gayreti içinde olma, arkadaş ve akranların etkisinde kalma, sorunların oluşturduğu olumsuzluklardan hızla kurtulma ya da okulda fazla başarı gösterme amacıyla farklı davranış yönelimleri ve problem çözme yolları arayabilmektedir. Çocukluk döneminde aile içinde şiddet, kavga, istismar ve ihmal gibi çocukluk çağı travmaları öyküsünün bulunması, madde ve alkol kullanımını ciddi oranda arttırmaktadır. Çocuk ya da ergenin olumsuz olarak deneyimlediği bu travmaların etkisi yıllarca devam etmekte, beraberinde davranış bozukluğu, sağlıklı aile bağları kuramama, madde bağımlılığı gibi birçok olumsuzluğa ve tahribata yol açmaktadır. Çocukluk çağı travmalarının tespit edilmesi, gerekli önlemlerin alınması ve bireylerin madde kullanma riskinin fazla olduğu, özellikle sağlık uzmanlarınca iyi bilinmelidir. Bireylerin ve adölesanların, karşılaştıkları sorunları çözmede birçok yöntemi kullandıkları, ancak bunların fonksiyonel olarak ve sorunu temelden çözme açısından etkili kullanmadığı düşünülmektedir. Yine adölesanların karşılaştıkları sorun ya da durumu çözme aşamasında ya da olumsuz olaydan sakınma eyleminde, ailenin desteği ve yol göstericiliği çok önemli olmaktadır. Bütünlüğü korunmuş, bireylerin iletişime açık olduğu, birbirinin fikirlerine saygılı aile işleyişi birçok sorunun sağlıklı ve doğru olarak çözülmesinde en önemli koruyucu sistemdir.
Özet (Çeviri)
Substance addiction has become a serious problem in the adolescent age group, recently in the world and in our country. The etiology of substance use disorder (SUD) is not fully elucidated and it is a multifactorial condition in which many factors play a role. Genetic transmission is also known to be significant in substance use. Addiction is considered to be a syndrome that affects all family members. In addition, when families find out that adolescents are dependent, there has often been a long time since the incident. The adolescence period is known as the period when the risk of substance abuse is highest. In this period, friendship and peer relations are more prominent than family relations. Adolescents; different behavior orientations and problem solving in order to be able to control their behavior, to make quick decisions, to take risks, to seek curiosity, innovation and excitement, to try to form a different identity from parents, to be influenced by friends and peers, to quickly get rid of the problems caused by problems or to show more success in school paths. The presence of a history of childhood traumas such as violence, fighting, abuse and neglect in the family during childhood increases substance and alcohol use considerably. The effects of these traumas experienced by children or adolescents persist for many years and lead to many adversities such as behavior disorder, lack of healthy family ties and substance addiction. The identification of childhood traumas, taking the necessary precautions and the risk of individuals using drugs should be well known to health professionals. It is thought that individuals and adolescents use many methods to solve the problems they face, but they do not use them effectively in terms of functionally and fundamentally solving the problem. Again, during the stage of solving the problem or situation faced by adolescents, the support and guidance of the family are very important in avoiding negative events. Integrity is protected, individuals are open to communication, respecting each other's ideas, family functioning is the most important protective system for solving many problems in a healthy and correct way.