Abdominal aort anevrizmalarında endovasküler onarım (Evar) sonrası remodelinge etki eden faktörler
- Tez No: 806267
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizmalarında kullanımı yaygınlaşan Endovasküler Aort Onarımı (EVAR) tedavisinin volümetrik ölçüm analizi kullanılarak anevrizma remodelingine etki eden faktörlerin tespiti ve tedavinin etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Şubat 2019- Şubat 2023 arasında hastanemizde elektif evar uygulanan, preoperatif ve postoperatif kontrastlı bilgisayar tomografisi (BTA), demografik verileri, postoperatif takip verileri olan 131 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Endovasküler anevrizma onarımı (EVAR) sonrası volümetrik analiz ile kese hacminde % 10 ve üzerinde azalma pozitif ''remodeling'' olarak değerlendirildi. Takipteki 131 hastadan 44'ünde pozitif remodeling saptandı. Morfolojik parametreler değerlendirildiğinde lomber arter sayısının 4 ve fazla olmasının (≥4) kese volümü azalmamasında yaklaşık 4 kat riskli olduğu saptandı (OR:3.80, %95 güven aralığı 1.56-9.22, p=0.003). DAPT kullanmamak yaklaşık 3 kat, 3 ve daha az lomber arterin açık olması yaklaşık 4 kat, kontrolde endoleak olmaması yaklaşık 6 kat, pozitif remodelling için bağımsız prediktör olarak tespit edildi. Kontrolde tipinden bağımsız olarak endoleak saptanmış olması kese volümünde azalma olmaması ile ilişkili saptanmıştır (OR:6.83, %95 güven aralığı: 1.95-24.0, p=0.003). Ayrıca kese volümünde azalma olmayan hastalarda sekonder girişim riski yüksek bulunmuştur (OR:8.25, %95 güven aralığı:1.05-64.93, p=0.045).
Özet (Çeviri)
Aim: Widespread use of Endovascular Aortic Repair (EVAR) in abdominal aortic aneurysms mandate carefull follow-up. The aim of our study is to determine the factors affecting aneurysm remodelling and the postEVAR volumetric measurement. Materials and Methods: Between February 2019 and February 2023, 131 patients who underwent elective EVAR in our hospital, had preoperative and postoperative contrast computed tomography (CTA), demographic data, and postoperative followup data were evaluated. Results: After EVAR, a 10% or more reduction in aneursym sac volume was evaluated as positive“remodeling”by volumetric analysis. Positive remodeling was detected in 44 of 131 patients at follow-up. When the morphological parameters were evaluated, it was found that the number of lumbar arteries of 4 or more (≥4) was approximately 4-fold risky for not decreasing the sac volume (OR: 3.80, 95% confidence interval 1.56-9.22, p=0.003). Not using DAPT was found to be approximately 3 times, 3 or less lumbar artery patency approximately 4 times, no endoleak in control approximately 6 times, independent predictor for positive remodelling. Detection of endoleak independent of the type in the control was associated with no decrease in sac volume (OR:6.83, 95% confidence interval: 1.95-24.0, p=0.003). In addition, the risk of secondary intervention was found to be high in patients who did not have a decrease in sac volume (OR:8.25, 95% confidence interval: 1.05-64.93, p=0.045).